Karnabaharın Faydaları Nelerdir

KARNABAHARIN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi18 Nisan 2018 | BESLENME

Karnabahar ülkemizin az tüketilen nadide sebzeleri arasında bulunuyor ve kırmızı lahana, kara lahana gibi turpgiller ailesinin bir üyesi. Dolayısıyla bu sebze ailesinin sahip olduğu faydaların büyük kısmını da bünyesinde barındırıyor. Eğer siz de karnabaharın faydaları nelerdir sorusunu kendinize sormaya başladıysanız, karnıbahar olarak da adlandırılan bu sebzenin tüm detaylarına hep birlikte göz atalım.

Karnabaharın en önemli faydalarından bir tanesi, karaciğer için inanılmaz bir destek olması. Zira içerisinde sülfür bulunmaktadır ve bu sülfür sayesinde vücudumuzdaki toksinlerin yok edilmesinde fazladan bir katkı sağlar. Özellikle sağlıksız bir şekilde beslenenler veya sık sık alkol tüketenler için karnabahar inanılmaz bir arınma sebzesi olmaktadır. Bu bitkinin her zaman gördüğümüz beyaz kısmı kızartma, fırında pişirme, haşlama gibi yöntemler ile tüketilebilmektedir ve herhangi bir çekinceye gerek bırakmamaktadır.

Antioksidanlar bakımından da bir hayli zengin olan karnabahar, bu sayede hem bağışıklık sisteminin çalışmasına destek olur hem de serbest radikallerin vücuttan atılmasına destek olur. Bu anlamda bizi hastalıklardan koruma etkisine sahip olduğu gibi kalp ve damar sağlığı konusunda da oldukça destekleyici bir besindir diyebiliriz.

Gebe kadınlar da karnabahardan en çok faydalanabilecek kişiler arasında bulunuyorlar. Zira içeriğindeki folik asit zaten uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor ve bunun yanında A ve B vitamini bakımından zengin olması, anne ve bebek için çok besleyici olmasına yardımcı oluyor. Hücrelerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve serbest radikallerden zarar görmelerinin engellenmesi de yine karnabahar sayesinde gerçekleşmektedir.

Süt ürünleri kadar olmasa da ciddi bir kalsiyum içeriği barındıran karnabahar, diş etleri, diş ve ağız sağlığı, kemik gelişimi gibi konularda iyi bir destekleyici olmaktadır. Özellikle çocukların karnabaharı sevdikleri şekilde tüketmeleri, onların gelişimi açısından faydalı olacaktır.

Mineraller bakımından da çok zengin olan karnabahar, manganez, sodyum, selenyum, fosfor, magnezyum, çinko gibi vücudun büyük oranda ihtiyaç duyduğu minerallere sahip olduğu için bağışıklık sisteminden tutun da yaraların iyileşmesi ve enzimlere kadar geniş bir skalada faydalı olmaktadır.

Saç ve cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayan karnabahar, özellikle solgun bir cilde sahip olanların kendilerini daha canlı bulmalarını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.