Karnabahar Zayıflatır mı

KARNABAHAR ZAYIFLATIR MI?

Karnabahar bir kış sebzesi ancak onu yeterince tüketmediğimiz de ortada. Bazıları onun tadını sevmiyor, bazıları pişerken çıkardığı kokuyu, bazıları ise biraz gaz yapabilen yapısından dolayı ondan uzak duruyor. Halbuki bilhassa formuna dikkat edenlerin metabolizmamızın bir hayli yavaşladığı kış aylarında tercih etmeleri gereken besinler arasında yer aldığını unutmamak gerekiyor. Karnabahar zayıflatır mı sorusuna bir cevap vererek sizlere bu nadide sebzenin temel faydalarından biraz bahsedelim.

Karnabaharın en dikkat çekici yanlarından bir tanesi mükemmel bir lif kaynağı olması. İçerisindeki bu bol lif içeriği sayesinde mide hacmini hemen dolduran ve kısa sürede doymuş hissetmenize sebep olan karnabahar, aynı zamanda bu lifli içeriği sayesinde bağırsaklarınızın da daha aktif bir şekilde çalışmasına sebep olacak. Bilhassa haşlanarak yapılmış bir karnabahar yemeği veya fırında hazırlanmış bir karnabahar sizi bu konuda tatmin edecektir. Fakat yağda kızartmanın yağ oranı nedeniyle pek de zayıflatıcı etkisinin olmayacağını unutmayın. Ana yemekten önce biraz karnabahar tüketmek diğer yemekleri de daha az tüketmenizi sağlayacaktır.

Özellikle folik asit ve C vitamini açısından çok zengin olan karnabahar, bu içeriği sayesinde yağ yakımını hızlandırabiliyor. Zira folik asit metabolizma hızınızın artmasını sağlarken, C vitamini ise genellikle yağ yakıcı özelliği ile dikkat çekiyor. İçeriğindeki pek çok mineral sayesinde mide ve bağırsak kanserlerine karşı da ciddi bir koruyucu etkisi mevcut.

Karnabahar bir yandan da yüksek kalsiyum içeriğine sahip ve kalsiyumun metabolizma hızını arttıran etkileri biliniyor. Bu nedenle hem diş ve kemik sağlığınızı korumak, hem de kalsiyumun bedenimizin çalışma hızını arttıran yapısı nedeniyle zayıflamayı biraz kolaylaştırmak isteyenler karnabahara göz atmadan geçmemeliler.

Fakat unutmayın ki karnabaharın içeriğindeki bu maddelerin zayıflatıcı etkilerini hissedebilmek için onu haftada bir iki defa tüketmeniz, ayrıca düzenli bir beslenme rejimini takip ederken fiziksel hareketliliği de unutmamanız gerekiyor. Çünkü pek çok madde tek başına zayıflatma etkisi sağlamaz ve genellikle spor sırasındaki yağ yakımını hızlandırma etkisinde bulunur. Dolayısıyla karnabaharın bu etkilerinden tam anlamıyla faydalanmak için düzenli sporu da unutmamalı, gün içerisinde doğru miktarda su içerek vücudunuzun kilo vermesine destek olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.