Kariyer Koçu Nedir, Ne Yapar

Kariyer Koçu Nedir, Ne Yapar?

Modern yaşamda kariyer yapmak geçmiş senelere göre çok daha zor ve bunun en büyük sebeplerinden birisi ise hem eğitimli nüfusun giderek artış göstermesi, hem de artan nüfus yüzünden iş imkanlarının giderek daha zorlu hale gelmesi. Bu kariyer dünyasında varlık sürdürmek ise artık profesyonel bir destek almadan neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Ancak size bu konuda yardımcı olabilecek kişiler var ve bunlar kariyer koçu olarak adlandırılıyorlar. Kariyer koçu nedir, kariyer koçu ne yapar sorusunu sizin için cevaplandırmaya çalıştık.

Koçluk kavramı uzun yıllardır yurtdışında popüler ve bir koç temel olarak bireylere gittikleri yolda destek olan yol arkadaşı olarak tanımlanmaktadır. Ancak koçlar nasihat verme, eleştirme, yargılama ve sınırlama gibi yöntemlerle değil, sizin kendi içinizdeki potansiyeli keşfetmenize yardımcı olacak yöntemler ile yanınızda bulunurlar. Dolayısıyla onlar doğrudan bir çözüm söyleme amaçlı değil, sizin kendi çözümünüzü bulmanız amaçlı bir strateji ile işlerini yaparlar.

Kariyer koçları ise iş hayatındaki gidişattan memnun olmayan ve kendine ait bir yol çizmek isteyen kişilere yardımcı olmak amacıyla faaliyet gösteriyorlar. Bir yol haritasının oluşturulması, hedeflerin belirlenmesi, beklentilerin ayarlanması gibi pek çok konuda kariyer koçu size yardımcı olarak içinizdeki gücü keşfetmenize destek oluyor. Yani onlardan doğrudan bir çözüm beklememeli, ancak sizin kendi çözümünüze destek olmasını beklemelisiniz.

Kariyer koçunuz bu işi yaparken iş hayatınızın dümenini sizin elinize vermeye çalışıyor ve böylece kendinizi yabancılaşmış hissettiğiniz kariyer hayatınıza biraz daha yakın olmanızı sağlıyor. Bu sayede bir izleyici gibi kariyerinizin gidişatını uzaktan izlemek yerine ona yön verebilecek plan ve programları uygulamaya koyabiliyorsunuz.

Duygusal zeka anlamında güçlü olması gereken kariyer koçları, koçluk desteği alan kişiler ile devamlı bir iletişim içinde olmalılar. Bunun yanında başarılarınızda birlikte kutlama yaparken, başarısızlıklarınızda cezalandırma yerine ders çıkarmanıza destek oluyor, gelecekte aynı hataları yapmaktan sizi alıkoyuyorlar.

Bilhassa hedef koymakta ve hedeflere ulaşmakta zorluk yaşayanlar, kariyerinde istemediği noktalarda bulunanlar, iş bulma konusunda sorunlar yaşayanlar, potansiyelini ortaya koyamadığını düşünenler ve doğru strateji ile iş hayatında ilerlemek isteyenler kariyer koçlarından ziyadesiyle faydalanabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.