Karabiberin Faydaları Nelerdir

KARABİBERİN FAYDALARI NELERDİR?

Karabiber Türk mutfağında oldukça büyük bir yere sahip ve özellikle de et yemeklerinde onu değerlendirmeyi çok seviyoruz. Fakat aslında ne kadar faydalı olduğu konusunda bir fikrimiz yok ve acısı ile tadını kullanmak için yeterli görüyoruz. Dolayısıyla karabiberin faydaları nelerdir sorusunu kendine soranlar için ufak bir rehber hazırlamak istedik. Zira o kadar büyük faydaları var ki onu artık her yemeğin üzerine serpmek isteyeceğinize eminiz.

Karabiberin en büyük etkilerinden bir tanesi sindirim sistemi üzerindedir. Zira sindirim sistemini çalışması için uyaran karabiber, böylece daha kolay bir sindirim imkanı sunar ve bağırsak rahatsızlıklarına bir son verir. Özellikle bol et tüketilen doğu bölgelerimizde acının bu kadar sevilmesinin nedeni işte acının ve biberin bağırsaklara verdiği bu uyarı. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan gazların oluşumuna da engel olan karabiber, gaz problemleri ve hazımsızlık çekenler için ideal ilaçlardan bir tanesi oluyor.

E, C ve A vitaminleri bakımından bir hayli zengin olan karabiber, böylece bu vitaminlere olan ihtiyacımızı da azaltıyor. Pek çok biber türünde olduğu gibi yağ yakımını hızlandırabilmesi ise kilo vermek isteyenlere karabiber çözümünün sunulmasını sağlıyor. Yemeklerinize azar azar ekleyeceğiniz bir miktar karabiber, uzun vadede daha kolay kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Vücudumuzun yaşlanmasındaki en büyük faktörlerden birisi serbest radikaller ve bu serbest radikaller ile mücadele ederken antioksidanları bol bol almak gerekiyor. Karabiber ise çok güçlü bir antioksidan olması hasebiyle DNA’nıza gelecek zararların önünü alabiliyor. Yaşlanmanın DNA’nın zarar görmesinden kaynaklandığını dikkate alırsak, karabiber antioksidan yapısıyla buna engel olacaktır.

Soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük ve balgam gibi kış rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olan karabiber, aynı zamanda kas ve romatizma ağrılarına da çözüm oluyor. Bilhassa sık sık bir yerlerinin tutulduğunu fark edenler, hazırladıkları yeşil çayın içerisine bir miktar karabiber dökebilir ve hem kış hastalıklarından hem de kas ve kemik tutulmalarından kurtulabilirler.

Ancak midesinde ülser ve gastrit olanlar, tansiyon problemleri ile boğuşanlar ve bağırsak iltihabı, damar sertliği ile egzama sahibi olanlar karabiberden biraz uzak durmalı, aşırı tüketimden kaçınmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.