Kapuska Nasıl Yapılır Tarifi

KAPUSKA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi14 Mayıs 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Kapuska ülkemizin çok fazla tanınan lezzetlerinden birisi değil ancak aslında hem kolay bir şekilde hazırlanması hem de genellikle insanların beğenisini kazanması, onu kesinlikle bilinmesi gereken tarifler arasına sokuyor diyebiliriz. Kapuska nasıl yapılır tarifimiz sayesinde sizlerle adım adım ilerleyelim ve böylece bu güzel tadı sofralarınıza taşıyalım.

Kapuska Malzemeleri

  • Lahana (beyaz, bir adet, küçük)
  • Sıvı yağ (iki yemek kaşığı)
  • Soğan (bir adet)
  • Kıyma (yüz elli gram)
  • Pul biber (bir çay kaşığı)
  • Salça (bir yemek kaşığı)
  • Karabiber (bir çay kaşığı)
  • Su (dört su bardağı, sıcak)
  • Tuz (bir tatlı kaşığı)

Kapuska Tarifi

Kapuskamızı yapmaya başlarken ilk olarak lahanamızı yapraklarına ayırmamız ve ardından onu güzelce yıkamamız gerekiyor. Arasında kalabilecek kum ve toprakların tadını bozabileceğinden dolayı iyice göz atmayı da unutmayın. Yıkadığımız lahanalarımızı daha sonra olabildiğince ince bir şekilde doğrayarak devam ediyoruz.

Lahanalarımız kenarda beklerken soğanımızı alıyor, onu da olabildiğince ince bir şekilde doğruyor ve sıvı yağımızı da kullanarak kavuruyoruz. Kavurduğumuz soğanlarımızın üzerine kıymamızı da ekledikten sonra etlerin suyunu salıp çekmesini bekliyor, ardından üzerine bir de salçamızı ekliyoruz. Salçamızla birlikte kısa bir süre daha kavurduktan sonra sıra geldi lahanalarımızı tenceremizin içerisine atmaya.

Lahanaları tencereye attıktan sonra içerisine bir su bardağı sıcak suyumuzu da ekliyor ve bu suyla birlikte kavurmaya devam ediyoruz. Eğer kavururken su azalırsa bir bardak sıcak su daha ekleyebilirsiniz. Lahanalarımızı yumuşak hale gelene kadar orta ateşte yemeğimizi pişirmeye devam ediyoruz ancak unutmayın, suyu asla hepsini birden tencere içerisine dökmüyoruz. Sebze yemeklerinde tüm suyun birden tencere içerisine eklenmesi genellikle yemeğin tadının biraz kötü olmasına neden oluyor.

Lahanalar yumuşadıktan sonra içerisine biberlerimizi ve tuzumuzu da ekleyebilir, biraz daha çevirebiliriz. Yemeğimiz piştikten sonra onu hemen servis etmemeli, ilk olarak biraz ılımasını beklemelisiniz. Zira kapuska cayır cayır ocaktan alınmış bir şekilde sunulmaması gereken ve biraz ılık olması gereken yemekler arasında.

Kapuskanın yanında sunabileceğiniz güzel bir pilav, yemeğin tamamlayıcısı olarak hem ailenizi hem de misafirlerinizi memnun edecektir. Şimdiden afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.