Kan Uyuşmazlığı Olursa Ne Olur

Kan Uyuşmazlığı Olursa Ne Olur?

Kan uyuşmazlığı maalesef gebe kadınların bir kısmında görülebiliyor ve bunun ortaya çıkması için bazı özel şartların oluşması gerekiyor. Genellikle ilk bebekte herhangi bir sorun ortaya çıkmasa bile sonraki hamileliklerde büyük sorunlar yaratabilen kan uyuşmazlığı, maalesef birden fazla çocuk sahibi olmak isteyen anne babaların biraz zorlanmasına sebep oluyor. Kan uyuşmazlığı nedir, neler yapılmalıdır sorusunu kendine soranlar için bu işin detaylarına biraz inelim.

Bildiğiniz gibi insanların A, B, AB ve 0 olmak üzere 4 çeşit kan grubu bulunuyor ve bunun yanında alyuvar hücrelerinin yapısında D proteininin bulunup bulunmamasına göre Rh+ yahut Rh- kan grupları da tanımlanıyorlar. Dolayısıyla hem annelerin, hem babaların hem de bebeğin bu kombinasyonlardan birisine sahip olacağı bir gerçek.

Kan uyuşmazlığı işte bu D proteinine bağlı olarak gelişiyor ve annenin Rh- olmasına karşın karındaki bebek Rh+ olacak olursa, annenin bağışıklık sistemi hücreleri, bu D proteinini bir düşman olarak görüyor ve bu nedenle ona saldırıyorlar. A, B, AB ve 0 kan gruplarında da kan uyuşmazlığı ile karşılaşmak mümkün ancak bu genellikle hafif etkiler ile atlatıldığı için bebekte sarılığın ötesinde bir sıkıntıya sebep olmuyor. Hem anne hem de baba Rh- kan grubuna sahipse kan uyuşmazlığını ortaya çıkması mümkün değil ancak babanın Rh+ olduğu durumlarda bebek Rh- veya Rh+ olma potansiyeline sahip.

Kan uyuşmazlığında ilk gebelikte sorun yaşanmaz çünkü bebek doğana kadar anne ile bebeğin kanı karışmaz. Ancak doğum sırasında yırtılan dokulardan dolayı kan karışır ve annenin hücreleri bu yabancı proteini tanımaya, ona karşı önlem almaya başlarlar. Dolayısıyla bir sonraki gebelikte bağışıklık hücreleri savaşa hazır olurlar ve bu da gebelikte problemler doğurur. Bunun için yapılması gereken şey, doğumdan hemen sonra anneye Anti D antikorunun enjeksiyonudur. Bu antikor sayesinde annenin kanına karışmış olan D proteinli bebek kan hücreleri hemen ortadan kaldırılırlar ve bağışıklık sisteminin deneyim kazanması engellenir.

Son senelerde, ilk gebelik sırasında bebek ile annenin kanının bir sebepten birbirine karışma riski olabileceği için 8. haftada Anti D iğneleri uygulanmaktadırlar. Bunun yanında 8. haftadaki kanamalar gerçekleşmezlerse 28. haftada da önlem amaçlı olarak bu uygulama yapılabiliyor. Bebeğin kan grubu henüz bilinmemektedir ancak önlem olarak Anti D iğnelerinin uygulanması sıkıntı teşkil etmez ve riskleri ortadan kaldırır.

Yani işin özeti, anne Rh- ise fakat baba Rh+ ise, kan uyuşmazlığına karşı önlemler 8. ve 28. haftalarda, ayrıca doğumun ardından alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.