Kan Uyuşmazlığı Nedir, Neden Olur, Tedavisi

KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR, NEDEN OLUR, TEDAVİSİ

Çocuk sahibi olmayan çiftler, çocuk yapmaya karar verdiklerinde bir şekilde merak ettikleri konulardan bir tanesi de anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığı konusudur. Zira halk arasında da oldukça bilinen ve popüler olan bu konu hakkında size kesin ve net bilgileri verebilmek için yaptığımız araştırmalar neticesinde, tüm bilgilere tam olarak sahip olacağınıza inanıyoruz. Hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemli ve kesinlikle atlanmaması gereken bu konu, dikkat edilmemesi durumunda maalesef kalp hastalıkları ya da zihinsel rahatsızlıklara kadar oldukça geniş bir alanda bebeğin zararına etkilerde bulunabiliyor.

Kan Uyuşmazlığı Nedir, Neden Olur?

Kan uyuşmazlığı annenin kanının Rh – olması ancak çocuğun kanının Rh + olması durumlarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Annenin kanı Rh – olduğunda bebeğin kanındaki Rh + maalesef bir yabancı madde gibi algılanır ve vücudun kendini koruma mekanizması devreye girerek bebeğin kan hücrelerini öldürmeye başlar. Dolayısıyla bebeğin yaşadığı kan eksikliği yüzünden gelişimi eksik kalır ve hastalıklı doğumlardan tutun da ölü doğumlara kadar pek çok talihsiz olay yaşanır.

Bu durum ilk gebelikte pek hissedilmez. Zira annenin savunma mekanizması henüz gereken antikorları üretememiş durumdadır ve ilk bebeğin kan hücrelerine herhangi bir zarar gelmeden doğum gerçekleştirilir. Ancak antikorlar artık neyle karşılaşabileceklerini bildikleri için ikinci çocuğun da Rh + olması durumunda anne karnında anında müdahale gerçekleşir. Bu nedenle kan uyuşmazlığı özellikle ilk gebelik sonrasındaki gebeliklerde önem arzetmektedir.

Eğer zamanında müdahale edilmezse kan uyuşmazlığı yaşayan bebek hem sarılık hastalığına sahip olarak doğar hem de ciddi bir yaşam tehlikesi altında kalır. Bu nedenle tedaviyi kolaylaştırmak için ilk doğumda doktorunuzu kesinlikle bilgilendirmeniz gerekmektedir. Kan uyuşmazlığı hem anne hem de babanın Rh – olduğu durumlarda ortaya çıkmamaktadır ve anne Rh – iken baba Rh + ise rahatsızlığa karşı önlem alınması gerekmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıldır?

İlk gebeliğinizin 28. haftasında ve doğumun ardından yapılacak olan Anti-D iğneleri sayesinde bir sonraki hamileliğinizde kan uyuşmazlığının ortaya çıkması engellenmektedir. Dolayısıyla ilk çocuğunuza hazırlanırken, bir sonraki çocuk için gereken tüm iğnelerinizi olmanız gerekir ve doktorlarınızın durumdan kesinlikle haberdar olması önem teşkil etmektedir.

İlk çocukta iğnelerin yapılmaması durumunda maalesef ikinci veya daha sonraki gebeliklerde bebeğin kan hücreleri saldırıya uğrar ve bu şekilde doğan çocuklara kan değiştirilmesi tedavisi uygulanır. Yine de tedavi gerçekleşene kadar bebeğin kalıcı hasarlar görebileceği dikkate alınmalı ve rahatsızlık hafife alınmamalıdır.

One Response to KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR, NEDEN OLUR, TEDAVİSİ

  1. mervenur aras diyor ki:

    güzel olmuşda göğüs büyütme amelatıyla ne ilgisi var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.