Kan Uyuşmazlığı Nedir, Kimlerde Görülür

KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR, KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Kan uyuşmazlığı herkesin bir şekilde duyduğu ancak kimsenin ne olduğunu tam olarak bilmediği durumlar arasında bulunuyor ve aslında sağlıklı bir bebek sahibi olmak isteyen anne baba adaylarının çok önceden bilgi edinip farkında olmaları gereken problemlerden birisi. Kan uyuşmazlığı nedir ve kan uyuşmazlığı kimlerde görülür sorularına sizler için bir yanıt vererek önlemlerinizi almanız için size destek olmaya karar verdik.

Kan uyuşmazlığını anlamak için ilk olarak kan grubunun ne olduğunu bilmek gerekiyor. İnsanlarda kan grubu, alyuvarların üzerinde bulunan proteinler ile belirlenir ve A, B, AB yahut 0 olarak karşımıza çıkabilir. Fakat pek çok kişide bir de D proteini bulunur ve buna Rh+ adı verilir. D proteininden yoksun olan kişilerde ise Rh- şeklinde bir adlandırma yapılır. Dünyada Rh+’nın çok yaygın olmasına karşın Rh- ise çok nadir bir şekilde bulunmaktadır.

Gebelikte anne adayı Rh- kan grubuna sahipken babanın Rh+ olması kan uyuşmazlığını ortaya çıkarabilmektedir. Bebeğin de Rh- olması hiç bir soruna sebep olmaz fakat bebeğin Rh+ olması, kan uyuşmazlığının gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Bir diğer uyuşmazlık ise annenin 0 babanın ise diğer kan gruplarında olması ile gerçekleşebilmektedir ancak Rh kan uyuşmazlığı kadar ciddi bir soruna sebep olmadığından daha hafif bir şekilde atlatılmaktadır.

Rh kan uyuşmazlığında, annenin vücudunda bulunan akyuvarlar yani savunma hücreleri, bebeğin alyuvarlarında bulunan D proteinini bir düşman olarak görürler ve dolayısıyla ona saldırarak bebeğin ciddi anlamda zarar görmesine neden olurlar. Fakat bu savunmanın ortaya çıkabilmesi için anne ile bebeğin kanlarının birbirine bir şekilde karışması gerekmektedir.

İlk gebelikte rahimde kanın karışması gibi bir durum gerçekleşmediği için herhangi bir sorun olmaz. Ancak ilk gebelikte doğum sırasında bebek ile annenin kanı kısıtlı miktarda da olsa karışır ve annenin savunma hücreleri bebeğin kanı ile bu aşamada karşılaşırlar. Dolayısıyla bir sonraki gebelikte artık Rh+ olan ikinci bebeğe karşı hazırlıklı olurlar.

İlk veya ikinci gebelik sırasında yaşanabilecek herhangi bir kan karışması durumunun önüne geçilebilmesi için ilk gebelikte 8. haftadan sonraki kanamalar mevcut olursa hemen Anti D serumu anneye verilmektedir. 28. gebelik haftasında ise önlem olarak anne adaylarına Anti D serumu verilebilmektedir. Bebeğin kan grubu anne karnındayken bilinmediği için Anti D bu noktada önleyici bir özellik taşımaktadır ve doğumun ardından bir doz daha yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.