Kan Şekeri Düşünce Ne Yenir

KAN ŞEKERİ DÜŞÜNCE NE YENİR?

Kan şekeri vücudumuzun doğru bir şekilde çalışabilmesi için daima optimum miktarda olmalı ve kan şekerinin fazla düşmesi veya yükselmesi maalesef hem günlük hayatımızı etkileyebiliyor hem de organlarımıza büyük zarar veriyor. Bu nedenle kan şekeri düşünce ne yenir sorusunu cevaplamak da kritik bir hal alıyor. Pek çok insan her ne kadar kan şekeri düşmesini gün içerisinde yaşasa dahi bunun farkında olmaz çünkü bu düşüşler aşırı veya uzun vadeli değillerdir. Fakat sık sık kan şekeri düşenler ve uç noktalarda düşüşler yaşayanlar ise bir süre sonra bundan ciddi bir rahatsızlık duyacaklardır.

Tabii ki bunun için kan şekerimizin düştüğünün farkına varmamız lazım. Sürekli olarak kendinizi tatlı krizlerinde buluyor, aç kaldığınızda baş ağrınızdan duramıyor, hatta geceleri uyanıyor, kabuslar görüyor, dinlendikçe yoruluyor ve giderek agresifleşiyorsanız, fakat şekerli bir şeyler yediğinizde bu durum bir son buluyorsa, kan şekerinizin düşük olma ihtimali var. Ancak bu duruma kesin bir netlik kazandırmak gerektiği için ilk olarak doktorunuza görünmelisiniz.

Başka bir hastalık olmamasına rağmen kan şekerinizin düştüğünü doktorunuz onayladıysa, artık çantanızda bir bitter çikolata gezdirme zamanı gelmiş demektir. Tek bir karelik bitter çikolata tüketimi, düşen kan şekerinizin yerine gelmesini sağlayacaktır ancak daha fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz çünkü bu durumda kan şekeriniz çok fazla yükselecek, ardından tekrar çok fazla düşecektir. Bu uygulama acil anlarda sıkıntınızın geçmesine yardımcı olacak.

Kan şekerin düşüklüğü bazen çeşitli diğer hastalıklardan, bazen de psikolojik vakalardan kaynaklanabiliyor. Şeker düşüklüğünün neden kaynaklandığının araştırması yapıldığında bu faktörler ortaya çıkabiliyorlar ve hastalıkların tedavisi yahut ruhsal sıkıntıların çözülmesi ile kan şekeri düşüklüğü de sona erebiliyor. Bu nedenle kan şekeri düşmesini çok hafife almayın ve gerekli tetkiklerin gerçekleştirilmesini sağlayın.

Çok fazla şeker tüketmek ve hamurlu şeyler yemek de kan şekeri dengenizi bozacaktır. Bu nedenle koladan, fazla alkolden, hamurişi yiyeceklerden ve aşırı tüketimden uzak durmalı, vücudunuzun insülin hormonu salgısının dengede kalabilmesi için çaba göstermelisiniz. Genellikle uzun yaşayan sağlıklı insanların sıkı bir beslenme rejimi ile beslendiklerini aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.