Kalsiyumun Yararları Nelerdir

KALSİYUMUN YARARLARI NELERDİR?

Yayın Tarihi09 Nisan 2018 | BESLENME

Kalsiyum vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en temel minerallerden bir tanesi ve bilhassa kemiklerimizin ve dişlerimizin oluşumu için elzem. Dolayısıyla vücudumuzda bulunan toplam kalsiyumun %99’u bu nedenle kemikler ve dişlerde yer alırken, geri kalanı ise kanımızda, dokularımızda, sinir sistemimizde çeşitli görevlerde kullanılıyor. Bu nedenle onu sadece kemiklerin yapıtaşı olarak değil, vücudumuzun genelinde az da olsa ihtiyaç duyulan bir mineral olarak değerlendirmek gerekli. Kalsiyumun yararları nelerdir sorusunu sizler için biraz daha detaylı bir şekilde değerlendirmeye çalıştık.

Kalsiyum kemiklerin yapısında bulunmanın yanında kasların kasılmasında, kanın pıhtılaşmasında ve sinir sisteminin çalışmasında da kullanılır. Dolayısıyla onun eksikliğinde kas krampları, sinir sistemi rahatsızlıkları gibi sonuçlar ile karşılaşmak da mümkün olmaktadır. İskelet sisteminin temel olarak çocukluk döneminde oluştuğunu dikkate alırsak, yoğun kalsiyum ihtiyacı bilhassa çocuklarda daha da dikkat çeker. Fakat unutmayın, özellikle menopoz dönemi ile birlikte kadınların da iskelet sistemi hormonal sebeplerden dolayı zayıflamaya başlar ve kemik erimesi riski artar. Bunun üstesinden gelebilmek için de kalsiyumun özellikle kadınlar tarafından yeterli miktarda alınması gerekir.

Uzmanlar yeni doğum yapmış kadınların süt üretiminde de kalsiyum ihtiyacının arttığını, ayrıca yeteri kadar kalsiyum almanın kanserden ve kalp hastalıklarından koruduğunu da belirtiyorlar.

Kalsiyumun eksikliğinde ise kemiklerimiz ile dişlerimiz zayıflamaya başlarlar ve bu nedenle dişlerde çürükler meydana gelirken iskelet sistemimiz raşitizm hastalığı ile boğuşmak zorunda kalır. Bunun yanında eklemlerde meydana gelen ağrılar, saçlarda dökülmeler ve kırılmalar, tırnaklarda zayıflama, sinirli ruh hali, depresyon, uyku sıkıntıları ile kalp çarpıntıları da kalsiyum eksikliğinin en önemli sonuçları arasında yer alıyorlar. Anne adayının yeteri kadar kalsiyum almaması karnındaki bebeğin de bu açıdan eksik kalmasına sebep olabilmektedir.

Kalsiyum bilindiği üzere süt ürünlerinde yüksek oranda bulunmaktadır ancak yumurtada, pekmezde, badem ve fındık gibi kuruyemişlerde, ayrıca lahanada ve balıkta da ciddi anlamda yer almaktadır. Fakat kalsiyum almak için aşırı tüketimden de kaçınmalısınız çünkü fazla kalsiyumu devamlı almak böbreklerde taşlar, kemiklerde ise kireçlenme ile kendini gösterecektir.

Bir yetişkin birey günde bin miligram kadar kalsiyuma ihtiyaç duyarken, çocuklar bunun yarısı kadarına, 50 yaş ve üzerindekiler ile gebeler ise bin beşyüz miligram kalsiyum ihtiyacı duyarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.