Kalsiyum Eksikliğinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kalsiyum Eksikliğinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudunda tüm doku ve organların ortak olarak kullandıkları bir maddeden bahsetmek gerekirse, bunun kalsiyum olduğu söylenebilir. Ancak bilhassa süt ürünlerinden uzak duranlar, bu kararlarını tekrar gözden geçirmeliler çünkü kalsiyum eksikliği riski altındalar. Kalsiyum insan vücudunda en çok bulunan mineraldir ve aynı anda pek çok işe yaramaktadır. Vücuttaki kalsiyumun %99’undan fazlası diş ve kemiklerde bulunmaktadır ve geri kalanı ise kanda, kaslarda ve hücre sıvılarında yer almaktadır.

Kalsiyum ise vücutta yeteri kadar kalsiyum olmaması kaynaklıdır ve bunun sebebi genelde uzun süre boyunca yetersiz kalsiyum almaktır. Bunun yanında D vitamini, fosfor ve magnezyum eksikliği de kalsiyum emilimini azalttığı için kalsiyum eksikliğine sebep olabilir.

Beslenme sebepli kalsiyum eksikliği ve hipokalsemi olarak iki çeşidi bulunmaktadır ve birincisi yetersiz kalsiyum alımından kaynaklanırken, diğeri ilaçlar ve çeşitli hastalıklar sebebiyle kanda yetersiz kalsiyum bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Beslenme Kaynaklı Kalsiyum Eksikliği Sebepleri

Yetersiz Kalsiyum Alımı

Günlük kalsiyum alımı yetersiz kaldığında ortaya çıkar ve kanda yetersiz kalsiyum bulunduğu için vücut kalsiyumu kemiklerden almak zorunda kalır. Yeterince kalsiyum tüketmezseniz maalesef kemiklerin incelmesi ile sonuçlanır.

D Vitamini, Fosfor ve Magnezyum Eksikliği

Bu vitamin ve mineraller kalsiyum emilimini arttırırlar ve eksiklikleri halinde kalsiyum eksikliği ortaya çıkabilir. Bilhassa yeterince güneş ışığına maruz kalmamak D vitamini eksikliği sebebidir.

Menopoz

Menopoz östrojen düzeylerinin azalmasına sebep olur ancak östrojen kalsiyumun kemiklerde kalmasını sağlamaktadır. Menopozda bu miktar düştüğü zaman kemik yapısı bozulmaya başlar ve kemiklere kalsiyum emilimi azalır.

Yaş

Yaşlandıkça vücudun kalsiyum emme kabiliyeti düşer ve bu da yaşlı bireylerin daha fazla kalsiyumlu ürün tüketmelerini gerektirir.

Yetersiz Emilim

Aşırı yağ, protein ve şeker tüketimi kalsiyumun bozulmasına ve emilememesine sebep olur. Ayrıca yetersiz D vitamini ve aşırı fosfor ile magnezyum alımı da maalesef kalsiyum emilimini azaltır. Bunun yanında kafein, diüretikler, yağ asitleri, fiber oksalatlar, glukokortikoidler, florür, Mylanta ve tiroksin gibi maddeler de kalsiyum emilimini etkilerler.

Hipokalsemi Sebepleri

Hipoparatiroid

Paratiroid bezleri boyunda yer alır ve vücudun kalsiyum ve fosfor depolamasını kontrol ederler. Bu bezlerin yanlış çalışmaları birikime sebep olabilir. Hipoparatiroid hastalığında paratiroid hormonu az bulunur ve bu da kalsiyum eksikliğine sebep olur.

Tıbbi Koşullar

Meme ve prostat kanseri gibi kanser türleri kalsiyum eksikliğine sebep olabilirler. Pankreas inflamasyonu gibi rahatsızlıklar da kandaki kalsiyum miktarını düşürürler.

İlaçlar

Midenin alınması, diüretik ilaçlar, kemoterapi gibi rahatsızlıklar kalsiyum emilimi üzerinde etki gösterirler.

Böbrek İflası

Çikolata, ıspanak, pancar, soya fasulyesi, badem, kara lahana gibi sebzeler kalsiyum ile birlikte alındıklarında onun emilimini engellerler ve bunun ardından safra kesesi ile böbreklerde taş oluşumuna sebep olurlar.

Kalsiyum Eksikliğinin Etkileri

Çocuklar ve Ergenler

Kalsiyum kemik gelişimi ve büyümesi üzerinde etkilidir. Büyümeleri sırasında çocuklar ve ergenler daha fazla kalsiyum ihtiyacı duyarlar ve kalsiyum kemik yoğunluğunun da artmasını sağlar. Yetersiz kalsiyum miktarı kemik incelmesi ve zayıflığına davetiye çıkartır.

Menopozdaki Kadınlar

Menopozdaki kadınlar menopozun ilk beş senesinde ciddi bir kemik kaybına uğrarlar. Çünkü östrojen üretimi düşer ve bu da kalsiyumun kemiklerden çekilmesine sebep olur.

Laktoz Hassasiyeti Olan Bireyler

Laktoz hassasiyeti olan bireyler laktozu tam olarak sindiremezler ve bu durumda rahatsızlık duydukları için süt ürünlerinden uzak dururlar. Bu bireylerdeki eksikliğin temel sebebi süt ürünlerini kullanmaktan çekinmeleridir.

Hamile Kadınlar

Hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacı artar çünkü bebeğin kemik gelişimi için kalsiyum kullanılmaktadır.

Vejeteryan ve Veganlar

Vejeteryan ve vegan bireyler, oksalik ve fitik asit içeren sebzeleri tüketme eğilimindedirler ve bu da kalsiyumun emilmesine engel olur. Veganlar ise süt ürünlerinden uzak durdukları için daha fazla risk altındalar.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Kas Krampları

Kas krampları kalsiyum eksikliğinin ilk belirtilerindendirler. Özellikle kalçada, kollarda ve kol altlarında hareket ederken oluşan kramplar, bilhassa geceleri ortaya çıkarlar.

Kuru Cilt ve Çatlak Tırnaklar

Kalsiyum eksikliği cilt ve tırnaklarda da görülür. Eksikliği halinde cilt kurur, tırnaklar çatlar ve kırılırlar. Kemiklerimiz ve tırnaklarımız en çok etkilenen bölgeler arasındadırlar.

Geç Ergenlik ve Adet Dönemi Belirtileri

Yetişkin kadınlarda geç ergenlik de bir kalsiyum eksikliği belirtisidir. Bunun yanında adet döneminde ağrılı kramplar ile adet döngüsünün değişmesi de önemli işaretler arasındadır.

Diş Problemleri

Kalsiyum dişlerde büyük bir rol oynar ve kalsiyum eksikliği halinde dişlerde sararma görülebilir. Bunun yanında dişlerin erimeleri, çürümeleri ile çocuklarda dişlerin geç oluşması da önemli belirtiler arasında.

Kemik Çatlak ve Kırıklarının Artması

Kalsiyum kemiklerin güçlendirilmesi için gereklidir ve eksikliği halinde kemikler zayıflar, çatlaklar ve kırıklar oluşur. Eğer küçük kemik çatlakları ve kemik kırılmaları ile uğraşıyorsanız, beslenme düzeninizdeki kalsiyuma dikkat etmelisiniz.

Uykusuzluk

Yeterince kalsiyum tüketmeyen bireyler uyku problemleri yaşarlar. Bazı eksiklik hallerinde uykuya yenik düşme görülebilir ancak bu uyku yetersizdir ve derin değildir.

Kalsiyum Eksikliği Hastalıkları

Osteoporoz

Osteoporozda kemikler mineralleri çok hızlı kaybetmektedirler ve bu da onları kırılgan, zayıf bir hale getirir. Baskıya daha zor dayanırlar ve kırık ile çatlak eğilimi fazladır. Özellikle yaşlı kadın bireylerde risk çok yüksektir.

Kardiyovasküler Hastalıklar

Bazı çalışmalarda yeterince kalsiyum almanın kalp hastalıkları ve inme riskinden koruduğu görülmüştür. Dolayısıyla kalsiyum eksikliği kardiyovasküler riskleri arttırmaktadır.

Yüksek Kan Basıncı

Yeterince kalsiyum almak kan basıncı problemlerini giderir. Bu nedenle yağsız ve az yağlı süt ürünleri, meyveler ve sebzeler ile kalsiyum almak gerekir.

Kanser

Kalsiyum eksikliğinin kolon ve rektum kanserine sebep olduğu ve prostat kanseri riskini arttırdığı tespit edilmiştir.

Kalsiyum Eksikliğinin Tedavisi

Beslenme Değişiklikleri

Kalsiyum eksikliğinin ilk aşamaları kalsiyum zengini gıdalar alarak giderilebilir. Ayrıca D vitamini bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmak gerekmektedir.

Kalsiyum Destekleri

Eğer beslenme ile yeterince kalsiyum alamıyorsanız, doktorunuz kalsiyum hapları önerebilir. Bunlar likit, tablet veya çiğnenebilir formda olabilirler ve genelde hipokalsemi vakalarında kullanılırlar.

Enjeksiyonlar

Eğer besin destekleri ve beslenme yeterli sonuç vermezse, doktorunuz kalsiyum iğnelerine de karar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.