Kalp Sağlığını Koruma Yolları

KALP SAĞLIĞINI KORUMA YOLLARI

Kalp vücudun bir nevi pilidir ve o olmadan maalesef hiç bir doku ve organımız faaliyet gösteremez, yaşam son bulur. Ancak bu kadar önemli bir yere sahip olmasına karşın maalesef kalp sağlığımızı korumak için yeterince çaba göstermiyor, onun olması gerekenden çok daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına müsaade ediyoruz. Halbuki bir kaç temel noktaya dikkat ederek kalp sağlığını koruma yolları hakkında fikir edinebilirsiniz. Sizler için en önemli noktaları bir araya getirdik.

Yapılan araştırmalar, günde altı saat ve daha az uyuyan insanların kalp krizi riskinin yedi ila sekiz saat uyuyanlara göre iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Zira vücudumuzdaki şeker dengesi uyku ile yakından alakalı ve az uyku şeker hastalığına davetiye çıkararak kilo alımı ve ayrıca kalp hastalıkları ile sonuçlanabiliyor. Maalesef ülkemizde uykuya yeterince değer verilmediği için pek çok kişi geç saatlere kadar oturuyor ve kalp sağlığını tehlike altına atıyor.

Bel çevresindeki yağlanmanın kalp hastalıklarına davetiye çıkardığını biliyoruz. Erkeklerde bel çevresinin 100 santimi, kadınlarda ise 90 santimi geçmesi halinde maalesef kalp hastalıkları riski ciddi anlamda artıyor. Halbuki sadece bir kaç kilo vererek bel bölgesinde hatırı sayılır bir incele sahibi olabilirsiniz. Elbette bunun için sağlıklı beslenme ve spor şart!

Bazı kalp rahatsızlıkları son raddeye gelene kadar işaret vermezler ve bu nedenle beklenmedik bir anda gelen ciddi bir kriz, ölüm ile sonuçlanır. Dolayısıyla özellikle ailesinde kalp ve damar sağlığı hastalıklarına sahip olanlar, 30 yaşından sonra her beş yılda bir kontrole gitmeliler. Bu kontroller sırasında yapılan testler sayesinde kalbin günlük yaşamda veya efor sarfederken ne durumda olduğu detaylı şekilde incelenmektedir. Zira bazen ne kadar iyi yaşarsanız yaşayın kalbinizde tekleme olabilir ve bunu tıp ile önceden tespit etmek mümkün.

Kalbin düşmanı olan üç beyazdan da uzak durmayı tabii ki unutmuyoruz. Özellikle tuz yani sodyum, tansiyonu ciddi oranda arttırıyor ve tansiyon riskine sahip olan yaşlılarda bu durum çok daha ciddi. Besinlerin içerisinde bulunan kendi tuzları genellikle vücut için yeterli ve yaz mevsiminde aşırı terlemek gibi durumlar haricinde dışarıdan tuz almaya da gerek kalmıyor. Şeker ve un ise şeker dengesini bozdukları için kalbe dolaylı olarak etkide bulunuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.