Kalp Krizinin İlk Belirtileri Nelerdir

KALP KRİZİNİN İLK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp krizi genellikle erkeklerin sıklıkla yaşadıkları bir rahatsızlık olarak görülür ancak kadınlarda da oldukça yaygın bir problem olduğunu belirtmek gerek. Kadınlar doğaları gereği bu rahatsızlığa yakalanmakta biraz daha az risk altındalar ancak bu yine de bilhassa ilerleyen yaşlarda kalp krizinin ortaya çıkmayacağını göstermiyor. Dolayısıyla her iki cinsiyet için de kalp krizinin belirtilerine hakim olmak gerekiyor.

Kalp krizi denilince herkesin aklına ilk olarak göğüste yaşanan ağrı gelir ancak pek çok vakada krizin herhangi bir göğüs ağrısına yol açmaması mümkün. Zira kalp krizi anında ağrı mevcut olacaktır ancak bunun sinyallerinin başka ağrılarla ortaya çıkabilmesi sebebiyle sadece göğüste sıkışma ve ağrı gibi belirtileri değil, diğer ağrıları da göz önüne almak gerekli. Fakat tabii ki göğüs ağrısı varsa bu ciğerlerinizden veya kalbinizden kaynaklı bir soruna işaret ediyor olabilir.

Krizin en önemli ilk belirtileri ve yaklaştığını gösteren işaretler arasında birdenbire gelen aşırı yorgunluk hissi bulunmaktadır. Her ne kadar fiziksel olarak ciddi bir yorgunluk verici eylemde bulunmamış olsanız da, kendinizi devamlı yorgun hissetmeye başladıysanız ve buna rağmen uyku sorunları çekiyorsanız, kalp krizi geliyor olabilir. Bu tip vakalarda genelde banyo yapmak, ev içinde hareket etmek bile yorucu bir eylem haline gelebilmektedir.

Kalp krizi yaklaşırken genellikle kan basıncı düşer ve bunun sonucunda ciddi bir fiziksel efor sarfetmeseniz bile kesik kesik ve hızlı nefes almaya başlarsınız. Zira akciğerler kan basıncındaki düşüşten dolayı oksijen almakta zorlanırlar ve bu da daha sık nefes almak ile sonuçlanır. Ayrıca nefes alıp verme sırasında durduk yere soğuk terler döküyorsanız da kalp krizi yakında olabilir.

Krizin yaklaştığı zamanlarda pek çok kişide sol kolda, kadınlarda ise hem sağ hem sol kolda ağrı ve uyuşma, alt ve üst sırtta ağrılar ve çene ağrıları, bunun yanında uykuda bile gelebilen ağrılar ortaya çıkabiliyorlar. Bilhassa sırt ve kol ağrılarının kalp krizinin önceden tespit edilebilmesi için birer işaret oldukları biliniyor ancak bunları yanlış oturmaktan veya ters hareketler yapmaktan kaynaklanan ağrılardan ayırt etmek gerekiyor.

Bazı vakalarda bulantılar, kusmalar, bağırsak problemleri, sinirli ruh hali, baş dönmesi ve hızlı kalp atışı gibi belirtiler de ortaya çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.