Kalp Krizini Önceden Nasıl Anlarız

Kalp Krizini Önceden Nasıl Anlarız?

Kalp krizi maalesef modern yaşamın hareketsizliği, sağlıksız yaşam tarzı ve kötü beslenme, stres, uykusuzluk ile giderek daha yaygın hale geliyor ve hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık rastlanan hastalıklardan birisi olduğu bir gerçek. Ancak pek çok hastalığın aksine hızlı bir şekilde ölüme sebebiyet verebilmesi nedeniyle herkesin ona karşı tetikte olması da bir mecburiyet. Dolayısıyla kalp krizini önceden nasıl anlarız sorusunun cevabını bilmek gerekiyor.

Kalp krizinin genellikle göğüs ağrıları sayesinde anlaşılabileceği sanılıyor ancak bazen ağrı belirtisi vermeden direkt krizin kendisinin gelmesi de mümkün. Bu nedenle kalp krizinden 30 gün öncesine kadar görülebilen belirtilerin farkında olmak, krizin önlenmesi açısından size faydalı olacaktır. Yaklaşmakta olan bir kalp krizini anladığınız zaman sağlık kurumlarına başvurarak kalp krizi riskinizi ortadan kaldırabilecek çareleri de elde edebilir, böylece sağlıklı bir şekilde uzun yıllar yaşayabilirsiniz.

Kalp krizinin geldiğini gösteren en büyük belirtilerden bir tanesi nefes alma düzeninizin bozulması ve derin nefesler yerine hızlı ve kesik kesik nefesler almaya başlamanızdır. Çünkü akciğerler kalp krizi yaklaşırken kandan yoksun kalırlar ve oksijeni emmekte zorlanırlar. Beden ise bunu kompanse edebilmek için daha hızlı bir şekilde nefes alma ihtiyacı hisseder.

Bunun yanında günlük hayatınızda eskisine göre çok daha fazla yorgunluk hissediyorsanız, çok fiziksel efor sarfetmediğiniz halde göğüs bölgenizde bir ağırlık farkediyor, uykulu olduğunuz zaman bile uyumakta zorlanıyorsanız, kalp krizi yaklaşıyor olabilir. Ancak bunu gün içerisinde çok yorulmaktan kaynaklı enerji kaybı ile karıştırmamanızı öneriyoruz.

Kalp krizi gelirken ortaya çıkan bir diğer belirti ise boyunda, sırtta ve çenede ortaya çıkan ağrılardır çünkü kalp hücrelerinin yavaş yavaş ölümü gerçekleşirken vücut bunu ağrılar ile belirtir. Erkeklerde her ne kadar sol kol ağrısı ortaya çıksa da, kadınlarda her iki kolda da ağrılar olabileceği unutulmamalı. Kalp krizinden önce adrenalin salgısının artması ise soğuk terleme denilen olayın gerçekleşmesine neden olur ve ciddi belirtilerden bir tanesidir.

Mide ve gaz sancıları da kalp krizinin belirtileri arasında çünkü hazımsızlık da kalp krizi yaklaşırken ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla son zamanlarda sebebini bilmediğiniz sancılar yaşıyorsanız doktora görünmekte bir fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.