Kalkık Burun Kimlere Yakışır

KALKIK BURUN KİMLERE YAKIŞIR?

Yayın Tarihi21 Aralık 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Kalkık burun son on seneye kadar her burun operasyonu geçirmek isteyen kadının tercihleri arasında yer alıyordu ve uzmanlar da hastalardan gelen bu talepleri biraz ezbere bir şekilde gerçekleştirmekten beis duymuyorlardı. Ancak son zamanlarda burun estetiğine olan yaklaşım bir hayli değişti ve insanlar domuz burnu olarak da adlandırılan kalkık burnun herkese hitap etmeyebileceğini düşünmeye başladılar. Kalkık burun kimlere yakışır ve kim nasıl bir burun elde etmeli sorusuna sizler için bir cevap vermeye çalıştık.

Burun estetiğinde son dönemin modası, kişinin yüzüne uygun bir burun şeklinin elde edilmesi. Bunun için hastaların alın, yanak, göz, ağız ve çene yapısı detaylı bir şekilde inceleniyor, daha sonra bu incelemelere göre bir bilgisayar simülasyonu hazırlanıyor ve operasyondan önce nasıl bir sonuç elde edileceği görülüyor. Bu sayede elde edilen sonuçlar ezbere yapılan bir kalkık burun ameliyatına göre çok daha güzel neticeler elde edilmesine imkan tanıdıkları için burun ameliyatının ardından memnun olan hastaların adedi de artıyor.

Küçük burun ve kalkık burun genellikle Kuzey Avrupa insanının yüzüne yakışıyor ancak ülkemizdeki yüz kemiklerinin yerleşimi aslında tam olarak bu şekle uygun sayılmaz. Dolayısıyla bunun yerine kendimize uygun bir burun şeklinin belirlenmesi önem kazanıyor. Eğer Avrupa gen haritasına uygun bir yüzünüz varsa, yani yuvarlak, dolgun bir yüze ve öne doğru olan dudaklara sahipseniz, kalkık burun size yakışacaktır fakat kemikli ve az yağlı bir yüzünüz, düz bir yüz şekliniz varsa, kalkık burun pek de size uygun olmayabilir. Hatta bazı estetik uzmanları burnu küçültmek yerine büyütmeyi tercih ediyorlar çünkü o hastanın ihtiyacı tam olarak büyüme bile olabiliyor.

İdeal bir burun şeklinde burnun dudaklar ve göz kısmına olan mesafesi aynı olmalıdır ve burnun boyutu da kişinin yüzünün boyutu ile orantılı olmalıdır. Karşıdan bakıldığında ise burun deliklerinin sadece giriş kısmı görünmeli ancak daha içerisinin görünür olmaması gerek. Burun ucunun sağa veya sola bakmaması, burun ucunda ikisi de birbirine eşit tepecikler bulunmalı. Çok sivri olan bir burun ucunun doğal bir görünümden uzak olduğu unutulmamalı.

Doktorunuzla yapacağınız görüşmeler ve size dair analizler en güzel sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.