Kakulenin Faydaları Nelerdir

KAKULENİN FAYDALARI NELERDİR?

Kakule son zamanlarda ülkemize giriş yaptı ve pek çok kadın yemeklerinde onu illa ki bir şekilde kullanmaya başladı. Bazıları onu tadı için tercih ederken, bazıları ise sahip olduğu faydalardan dolayı sık sık kullanıyor. Dolayısıyla bu bitkiye henüz aşina olmayanlar için hazırladığımız kakulenin faydaları nelerdir yazımız size yararlı olacaktır.

Kakule dünyada çok az sayıda ülkede yetiştirilebiliyor ve genel olarak tropik bir iklim talep ediyor. Bir kaç farklı çeşidi bulunan kakulenin her cinsi hem yemeklerden hem de başka sektörlerde kullanılabiliyor. Onun en dikkat çekici yanı ise çok güçlü bir antioksidan etkiye sahip olması nedeniyle vücudun savunma ve hücre yenilenmesinde ciddi bir faydasının olması. Zira bu etkileri sayesinde hücrelere zarar veren serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını sağlıyor ve DNA zararını minimuma indirerek yaşlanmanın etkilerini de geciktiriyor.

Bunun yanında sindirim sistemi için çok sayıda faydası bulunan kakule, hem bağırsak ve mide, hem de böbrek sağlığı için sayılamayacak kadar iyi bir destekleyici. Bilhassa kabızlık, gaz, hazımsızlık, mide hastalıklarından çekenler ve böbreklerinde kalsiyum birikmesine sahip olanlar, kakule tükettiklerinde şikayetlerinin ortadan kalktığını fark edeceklerdir. Kalsiyum birikmesinin yanında böbrek taşı, idrar sıkıntıları ve boşaltma sistemi enfeksiyonlarında da tedavi edici bir etkisi bulunuyor.

İçerisinde magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi kalp damar sağlığına iyi gelen mineraller barındırması nedeniyle hem kan basıncını kontrol altına almak hem de kalp atım hızını düzenlemek isteyenler için ideal bir çözüm haline geliyor. Kan pıhtılanmasının da biraz önüne geçtiği için bundan kaynaklı felçlere engel olabiliyor lakin pıhtılaşma sorunu olanların ilk olarak doktorlarına danışmaları daha faydalı olacaktır.

Oldukça kuvvetli kokuya sahip bir baharat olması hasebiyle kakulenin ağız ve mide kokusu gidermekte ciddi bir etkisi var. Kokusunun güzel olması nedeniyle kötü ağız kokularını bastıran kakule, bakterilere karşı da iyi bir mücadele sunduğu için ağızdaki bakteri kaynaklı kokuların engellenmesinde kullanılabiliyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi DNA’ya zarar veren etkenleri ortadan kaldırabilen kakule, bu sayede kanseri de engelleyebilen bir yapıya sahip. Özellikle hormon kaynaklı kanser türlerinde etkili olabilen bu baharat sayesinde kendinizi ölümcül rahatsızlıklardan korumanız da mümkün hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.