Kakaolu Islak Kek Nasıl Yapılır

KAKAOLU ISLAK KEK NASIL YAPILIR TARİFİ?

Kakaolu ıslak kek, normalde oldukça kuru olan keklerin aksine ağızda daha hoş ve ıslak bir tat bırakıyor. Dolayısıyla hem ev halkınız hem de misafirleriniz, çayın yanında gelen bu ferahlatıcı ancak bol şekerli tada hayır diyemeyeceklerdir. Kakaonun içerisine girdiği her tatlıyı daha güzel hale getirdiğini de dikkate alırsak, kakaolu ıslak kek nasıl yapılır diyenler için lafı daha fazla uzatmadan tarifimize geçiş yapalım.

Kakaolu Islak Kek Malzemeleri

  • Yumurta (üç adet)
  • Süt (bir buçuk su bardağı)
  • Şeker (bir su bardağı)
  • Kakao (dört yemek kaşığı)
  • Ayçiçek yağı (bir çay bardağı)
  • Un (iki buçuk su bardağı)
  • Vanilya (bir paket)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)
  • Kabartma tozu (bir paket)

Kakaolu Islak Kek Nasıl Yapılır Tarifi?

Tatlımızı yapmaya başlarken ilk olarak toz şekerimizi ve yumurtalarımızı bir karıştırma kabı içerisine alıyoruz ve ardından mikserimizi kullanarak karıştırmaya başlıyoruz. Toz şekerler tamaman eriyip de yumurtanın içerisinde kaybolana kadar karıştırma işini devam ettirmemiz gerekiyor. Ardından kabımızın içerisine vanilyamızı, kakaomuzu, ayçiçek yağımızı ve sütümüzü ekliyor, bir miktar daha karıştırarak devam ediyoruz. El çırpıcısı da kullanabilirsiniz ancak mikserler daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Şimdi bu sıvı kek harcımızın bir su bardağı kadarını kenara ayırıyoruz ve kapta kalan harcımızın içerisine kabartma tozumuzu ve elediğimiz unumuzu da ekliyor, bir süre daha karıştırıyoruz. Tüm malzemeler güzelce birbirine geçtiğinde artık kek kalıbımızı yağlamaya başlayabiliriz. Tereyağımızı kullanarak kalıbımızı yağladıktan sonra karışımı içerisine alıyoruz ve yüz seksen derecede ısıtmış olduğumuz fırınımızın içerisinde yarım saat kadar pişiriyoruz.

Kekimiz piştikten sonra fırını kapatıp kapağını açıyoruz ancak bir beş dakika kadar içini çekmesi için orada bırakıyoruz. Ardından fırından aldığımız kekimizin üzerine bıçak yahut kürdan kullanarak küçük delikler açarak devam ediyoruz.

Bu deliklerin civarlarına kenarda ayırdığımız sıvı kek harcından döküyoruz ve içi sıcak olduğu için harcı oldukça kolay bir şekilde kendi kendine içeri çekecektir. Tabii ki bu aşama biraz zahmetli olacaktır ama beklediğinize değecek. Kekimiz ekstra sosunu tamamen içerisine çektikten sonra onu dilimliyor ve çayla birlikte misafirlerimize sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.