Kahve Bağımlılık Yapar mı

KAHVE BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Kahve yurtdışında genellikle filtre kahve veya granül kahve olarak tüketilirken, ülkemizde ise Türk kahvesi adı altında yüksek bir popülerliğe sahip. Ancak nasıl tüketilirse tüketilsin gözden kaçan en büyük şey aslında kahve bağımlılık yapar mı sorusu diyebiliriz. Zira bu soruya evet cevabını vermek bizim görevimiz sayılır ve kahvenin sebep olduğu pek çok yan etkiyi de dikkate alırsak onu tüketirken biraz daha özen göstermemiz gerekiyor.

Kahve, içerisindeki kafein sebebiyle ciddi bir uyarıcı ve bu konuda çaydan çok daha yüksek bir uyarıcı potansiyeline sahip. Dolayısıyla çay bağımlılığı ile kahve bağımlılığı arasında çok büyük bir fark bulunuyor. Yapılan araştırmalar kahvenin çok fazla tüketiminin kalp ve damar hastalıklarından tutun da mide problemlerine, fazla hareketliliğe ve sinire kadar onlarca farklı yan etkisinin olduğunu gösteriyor. Gün içinde devamlı kahve tüketenler ise geceleri bile uyku uyumakta zorlanıyorlar.

Kahvenin temel bağımlılık sebebi ise içerisindeki kafeinin bir süre sonra sigaradaki nikotin gibi yetersiz gelmeye başlaması ve vücudun her zaman daha fazlasını talep etmesi. Öyle ki, günde bir fincan olarak başladığınız kahve maceranız, muhtemelen kısa süre içerisinde iki ve daha sonra üç fincan olarak devam edecektir. Çünkü beyniniz bir süre sonra kahvedeki kafeinin yoksunluğunu çekecektir ve normal faaliyet gösterebilmek için kafein almanızı talep edecektir.

Kahve bağımlılığından kurtulmak için çay içmeye başlamak bir tercihtir ancak çayın içinde de kafein görevi gören tein maddesinin kahveye oranla bir hayli düşük miktarda olduğunu dikkate alırsak, içilen çayı da sınırlamak gerektiğini unutmamak lazım. Fakat çayın daha düşük bağımlılık yaratma ihtimali sebebiyle en azından kahvenin yoğun kafein bağımlılığından kurtulabilmek için iyi bir basamak olacaktır.

Peki bu süreçte kahve olmadan uyanamıyorum diyorsanız ne yapmalı? Vücudun uyanması için sandığınızın aksine pek kafeine ihtiyacınız yok. Bunun yerine içeceğiniz iki bardak limonlu ılık su, üstüne yapacağınız kahvaltı ve ardından da hafif bir egzersiz, sizi kendinize getirmek için yeterli olacaktır. Tabii ki sabah biraz güneşe çıkmak ve vücudun uyku hormonlarından kurtulmasına yardımcı olmak da sizi kendinize getirecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.