Kafein Nedir, Yararları ve Zararları

KAFEİN NEDİR, YARARLARI VE ZARARLARI

Kafein aslında her daim günlük hayatımızın içerisinde olan maddelerden bir tanesi çünkü hem kahvede doğrudan bulunuyor hem de siyah çayda biraz daha hafif içerikli bir madde olarak yer alıyor. Dolayısıyla her iki ürünü de kullananlar aslında kafeini gün içinde bol bol alıyorlar denilebilir ancak bir de enerji içeceği tüketenler kafeinin daha da fazlasını bünyelerine alıyorlar. Dolayısıyla kafein nedir, kafeinin yararları ve zararları nelerdir sorularına kısa bir yanıt vermek gerekiyor.

Kafein aslında bitkiler tarafından bir böcek kovucu olarak kullanılıyor ve bu nedenle bitkiler için önemi büyük. Yapılan araştırmalar altmış çeşitten fazla bitkinin yapraklarında kafein bulunduğunu gösteriyor ve dolayısıyla kafeini elde etmek sandığınız kadar zor değil. Kakaolu ürünlerde ve çikolatada da bulunan kafein, insan zihnini açan ve uyanık tutan bir uyarıcı olduğu için neredeyse tüm toplumlar tarafından bir hayli benimsenmiş durumda. Modern zamanlarda ise aslında herkesin erişebildiği bir uyuşturucu olduğu belirtiliyor ancak devamlı kullanmaya alıştığımız için kafeini bırakana kadar onun eksikliğini hissetmiyoruz.

Kafein içeren bir içecek içtiğinizde, bu kafein 45 dakika içinde tamamiyle bünyenize karışır ve hemen uyarıcı etkisine başlar. Zira vücudumuz tarafından üretilen bir sakinleştirici hormonun çalışmasını engelleyen kafein, böylelikle gün boyunca vücudumuzda birikerek bize uyku veren adenosin hormonunun kontrol altına alınmasını sağlar. Lakin uyku sırasında kan akışını hızlandırma etkisi bulunan adenosin hormonunun yerine geçen kafein, damarları daraltır ve bu nedenle kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Yani uykusuzluğa karşı kahve içerken onun bu yan etkilerinin size zarar vereceğini unutmayını.

Devamlı kafein tüketmek bir süre sonra kafein yoksunluğuna dayanamamanız ile sonuçlanacaktır ve bunun yanında vücudunuz eksik adenosini dengelemek için daha fazla üretim yapacaktır. Bu noktadan sonra kafeini tamamen bıraksanız bile vücudunuzun orijinal dengesine dönmesi ciddi bir vakit alacaktır.

Kahvedeki kafein ile zehirlenmek mümkün değil çünkü 150 bardak kadar kahve içmeniz gerekiyor. Fakat on bardak filtre kahve içen kişilerin bir hayli huzursuz, gergin ve sinirli hale gelmeleri, 1 gram kafeinin bile ne kadar tehlikeli olabildiğini gözler önüne seriyor. Bu nedenle günde iki kahveden daha yukarı bir sınırı aşmamanızı uzmanlar öneriyorlar. Kalp sorunlarına açık olanlar ise kahve tüketiminden imtina etmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.