Kafamı Nasıl Rahatlatabilirim

KAFAMI NASIL RAHATLATABİLİRİM?

Yayın Tarihi25 Mart 2018 | EĞİTİM

Modern hayat maalesef bizleri şehirlere hapsetti denilebilir ve bunun yanında pek çok kişi yoğun psikolojik stres altında kaldığı işlerde çalışmak zorunda ve hatta eve iş götürmek zorunda. Bütün bunlar bir de mobbing, işyerinde psikolojik taciz, kötü hayat tarzı gibi faktörlerle birleştikleri zaman, maalesef binlerce kişinin kafasını rahatlatması neredeyse imkansız hale geliyor. Bu durum stres ve ona bağlı kortizol hormonu düzeylerini arttırarak maalesef çok ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlıyor. Kafamı nasıl rahatlatabilirim diyenler için bazı önerilerimizi bir araya getirdik.

Öncelikle, kafa rahatlatmanın en kolay yollarından bir tanesi nefes alma tekniklerine hakim olmaktır. İnternette veya kurslarda buna dair bulabileceğiniz onlarca bilgi mevcut ve stres düzeyinizi nefes alma teknikleri ile düşürmeniz çok mümkün. Buna bir de meditasyon, yoga gibi doğası gereği rahatlatıcı uygulamaları eklediğinizde, kendinizi normalden çok daha rahatlamış bir şekilde bulmanız mümkün olacaktır. Bu nedenle çevrenizdeki kurslara ve spor salonlarına göz atabilir, yahut YouTube üzerinden öğrenebilirsiniz. Her gün düzenli meditasyon, yoga ve nefes teknikleri uygulaması, sizi hiç olmadığınız kadar rahatlatacaktır.

Pek çoğumuz bütün gün stres altında kaldıktan sonra maalesef TV ya da akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayar başında takılıyoruz ancak bu durum maalesef stresi arttırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu tip hareketsiz ve pasif olunan aktiviteler yerine arkadaşlarınızla sosyalleşmek, hobilerle uğraşmak, kitap okumak gibi aktivitelere katılırsanız, rahatlamanız daha kolay olacaktır. Bilhassa ortaya gerçek eserler çıkarttığınız hobilerle uğraşmanız, size büyük bir başarım ve rahatlama duygusu getirecektir.

Dini ibadetler de özellikle inançlı olan kişilerin psikolojik rahatlamaları için gereklidirler. Pek çok kişi, ibadet sonrasında kendini daha ferah ve iyi hissettiğini belirtmektedir ve bu nedenle dininize uygun ibadetleri gerçekleştirerek kafanızın daha açık ve rahat olmasını da sağlayabilirsiniz. Maalesef maddiyatın çok önde olduğu bu dünyada manevi görevler pek çoğunun dikkatinden kaçıyor ancak bu durum beraberinde rahatsızlık hissini getiriyor.

Bazıları ise müzik dinlemek ve onunla dansetmek gibi aktiviteleri kafa rahatlığı açısından uygun görüyorlar. Yapılan araştırmalar dans esnasında adrenalin ve endorfin gibi hormonların tetiklendiğini, bunun yanında seratonin ve melatonin hormonlarının da salgılandığını gösteriyorlar. Bu hormonların enerji düzeyimiz ve rahatlığımız, mutluluğumuz ile yakından alakaları var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.