Kadayıflı Muhallebili Tatlı Nasıl Yapılır Tarifi

KADAYIFLI MUHALLEBİLİ TATLI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi21 Aralık 2013 | YEMEK TARİFLERİ

Kadayıflı muhallebi tatlısı en sevilen ve oldukça hafif diyebileceğimiz tatlılar arasında yer alıyor. Özellikle sütlü tatlı sevenlerin beğeneceğine inandığımız kadayıflı muhallebinin hem aileniz hem de ziyaretçileriniz tarafından zevkle yeneceğinden hiç şüphemiz yok. Her ne kadar en pratik tatlı tarifleri arasında yer almasa da, özel insanlar için hazırlayabileceğiniz bu tatlı, aynı zamanda ağır yemeklerin üstüne hafif yapısı ile sunulabilir düzeydedir. Yanında servis edeceğiniz çayla birlikte lezzeti en üst seviyeye ulaşacak olan kadayıflı muhallebi tatlısı nasıl yapılır tarifimize hemen başlayalım.

Kadayıflı Muhallebi Tatlısı Malzemeleri

  • Kuru kadayıf (300 gram)
  • Toz şeker (iki su bardağı)
  • Fındık (bir su bardağı, dövülmüş)
  • Süt (bir litre ve ayrıca bir su bardağı)
  • Nişasta (bir yemek kaşığı)
  • Un (bir su bardağı)
  • Krem şanti (bir paket)
  • Vanilya (bir paket)

Kadayıflı Muhallebi Tarifi

Malzemelerimizi hazır ettiysek hemen tatlımızı hazırlamaya başlayabiliriz. İlk olarak kuru kadayıflarımızı parçalara ayırarak ufak hale getirmemiz gerekiyor. Kadayıflarımız parçalandıktan sonra bir su bardağı şeker ve fındıklarımız ile birlikte tereyağımızda güzelce kavurmaya başlıyoruz. Tereyağının yoğun tadını sevmeyenler sıvı yağla biraz karıştırarak da kavurmayı tamamlayabilirler.

Kadayıflarımız bir yanda olurken, diğer yanda da bir litre sütümüzle birlikte elimizdeki nişasta, un, vanilya ve kalan son bardak şekerle birlikte muhallebimizi hazırlamaya başlıyoruz. Muhallebimizin çok cıvık olmaması ancak fazla katılaşmış da olmaması gerekiyor. Dolayısıyla hafif yoğun bir kıvam yakaladığınızda muhallebimiz hazır olmuş demektir.

Daha sonra muhallebiyi biraz soğumaya bırakıyoruz ve bir bardak sütümüzle birlikte krem şantimizi güzelce hazırlıyoruz. Krem şantimiz de tamamlandığında artık muhallebimiz ile karıştırabileceğimiz kıvama gelmiş demektir. Sıra geldi kadayıflarımızla muhallebimizi bir araya getirmeye.

Cam fırın tepsilerinden birisini kullanarak hazırladığımız ve kavurduğumuz kadayıfları ilk olarak tepsinin dibine diziyoruz. Kadayıflar dizildikten sonra üzerine elimizdeki tüm muhallebiyi güzelce yayarak eklememiz gerekiyor. Muhallebimiz bittiğinde ise üzerine kadayıfların geri kalan yarısını ekleyebilir ve tatlımızı sona erdirebiliriz.

İsteyen okuyucularımız ellerinde varsa hindistan cevizi ya da fıstık gibi kuruyemişleri de tatlının üzerine serperek tatlıyı renklendirebilirler. Hem ailenizin hem de sizin keyifle tadacağınız kadayıflı muhallebi tatlınız artık hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.