Kaç Yaşında Evlenmek Gerekir

KAÇ YAŞINDA EVLENMEK GEREKİR?

Evlilik herkesin hayatında yaşamayı umduğu güzel durumlardan bir tanesi ancak maalesef bu konuda pek çok kadın ve erkek kendini ciddi bir çelişki içerisinde bulabiliyor. Zira bazıları erken evlenmekten korkarken, bazıları ise geç evlenmiş olmaktan çekiniyor. Kaç yaşında evlenmek gerekir sorusunu kendine soran henüz evlenmemiş genç arkadaşlarımız için biz de dikkate alınması gerekenlere bir göz atalım dedik. Unutmayın, evliliğe hazır olduğunuz an evlenmeye hazırsınızdır ancak hazır olduğunuzu anlayabilmek de ayrı bir mesele.

Ülkemizde artık hem kadınların hem de erkeklerin çalışıyor olmaları genel anlamda evlilik yaşını biraz ileriye çekti denilebilir. Buna bir de maddi anlamda geçinmenin daha da zor hale gelmesi eklendiğinde, evliliklerin büyük kısmının 25 yaş sonrasına sarktığı söylenebilir. Bunda en temel etken, üniversite sonrası iş bulma, hayat kurma ve para biriktirme süreçlerinin aşağı yukarı bu yaşlarda bitmesi. Yani gençler kendilerini maddi anlamda hazır hissetmeden evlenmeye pek de yatkın değiller. Tabii ki maddi olarak rahat ailelerden gelenler için bu pek de geçerli değil.

Yapılan araştırmalar, kadınlarda 25 yaş civarlarının, erkeklerde ise 30 yaş çevresinin hem maddi hem de manevi olgunluk açısından ideal olduğunu gösteriyor. Bu yaşlardan önce evlenenler hayatı kaçırdıkları hissine kapılırlarken, sonrasında evlenenler ise hayatlarının büyük kısmını bekar geçirdikleri için evlilik hayatına adapte olmakta zorlanıyorlar. Ayrıca her iki cinsiyet için de 30 yaşın ardından üreme hücrelerinin kalitelerinin düştüğünü belirtmek gerekiyor. Özellikle kadınlarda 30 yaşın ardından yumurta kalitesi ve adedi azaldığı için sağlıklı gebelik elde edebilme ihtimali bir hayli azalıyor.

Çok küçük yaşta yapılan evliliklerin sağlam bir temele oturma ihtimalleri de oldukça düşük oluyor çünkü ülkemizde en düşük evlenme yaşı 16 ve bu yaşlarda yapılan evlilikler sırasında henüz bireyler olgunlaşmadıkları için gelecekte pişmanlıklar yaşayabiliyorlar. Günümüz toplumundan ergenliğin sona erme yaşının 20’leri bulması nedeniyle bireylerin karakterleri oturana kadar evlilik pek önerilmiyor.

Tabii ki erken yaşlarda veya geç yaşlarda evlenip mutlu olanlar da var. Dolayısıyla bu noktada en önemli kıstas, sizin evlenmeye hazır hissedip hissetmediğiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.