Kabızlığı Önlemenin Yolları

KABIZLIĞI ÖNLEMENİN YOLLARI

Kabızlık aslında pek çok farklı faktörden dolayı ortaya çıkabilen bir rahatsızlık ve temelinde besinlerin bağırsaklardan çok yavaş geçişinden dolayı olarak dışkıda bulunan suyun aşırı miktarda emilmesinden kaynaklanıyor. Yani bir sebepten bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar olduğunda, dışkıdaki su kalın bağırsaklar tarafından o kadar çok emiliyor ki, ortaya kaskatı bir dışkı çıkıyor. Bu durum ise halk arasında kabızlık olarak adlandırılıyor. Kabızlığı önlemenin yolları ise bilhassa devamlı olarak bu sıkıntıyla boğuşanların dertlerinden kurtulmalarına yardımcı olacaktır.

Öncelikle, vücudumuzun susuz kaldığında tüm potansiyel su kaynaklarına el attığını belirtmemiz gerekiyor. Yani günde çok az su içiyor, çok az sıvı alıyorsanız, bağırsaklar geçen suyu geri emeceklerdir ve böylece vücudun susuz kalmasına engel olmaya çalışacaklardır. Bu yüzden her gün en az bir kaç litre sıvı tüketmeyi unutmamalısınız. Ayrıca güne bir bardak su ile başlarsanız, bedeninizin hemen hidrasyona başlamasını sağlayabilirsiniz.

Bilhassa çok az yemek yedikten sonra bir anda yoğun bir yeme düzeni içerisine girmek, bağırsakların çalışma düzenini bozacaktır. Bunu aşmak için gün içerisinde sık sık yemek yemeli ancak porsiyonları azaltmalısınız. Aksi taktirde sadece bağırsak sorunları değil, mide problemleri yaşamanız da kaçınılmazdır.

Yemek yerken onları bol bol çiğnemek ve böylece sindirim sistemi üzerindeki yükü hafifletmek de büyük önem kazanıyor. Dolayısıyla yemekleri yerken yavaş davranmak önemli. Aşırı şeker tüketimi ise kabızlığın en büyük sebepleri arasında ve gün içerisinde sürekli şekerli bir şeyler yiyip içiyorsanız, bu konuda dikkatli olmalısınız. Şekerin bağırsak florasını bozduğu ve zararlı bakterileri arttırarak dengeyi kötü hale getirdiği de biliniyor.

Fiziksel olarak çok hareketsiz olmak da devamlı olarak kabızlık çekmenize sebep olabilir. Zira bağırsaklarda oluşan hareketler, vücudun hareketliliği ile paralel ilerlerler ve bu yüzden gün içinde arada bir yürümek, mümkünse spor yapmak ve hafta sonlarını da gezerek geçirmek, fiziksel anlamda fit olmanızı sağlayacaktır ve bağırsaklarınız daha iyi çalışacaktır.

Çok az lifli besinler tüketenler de kabızlık riski altındalar. Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere her çeşit taze sebze ve meyveyi beslenmenize dahil etmeli, tek tip beslenme alışkanlıklarından vazgeçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.