Kabız Olunca Ne Yapılmalı

KABIZ OLUNCA NE YAPILMALI?

Kabızlık maalesef en sık karşılaşılan sindirim sistemi problemlerinden bir tanesi ve bazılarında akut bir şekilde görülen rahatsızlık, bazılarında kronik hale gelebiliyor ve bu durum uzun vadede hem rahatsızlık verici bir hale geliyor hem de basur gibi daha kötü rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla kabız olunca ne yapılmalı sorusunun cevabını kesinlikle bilmek ve kabızlık probleminden kurtulmak gerekiyor.

Öncelikle, kabızlığın bir hastalığın belirtisi olabileceğini belirtmek gerek ve bilhassa kronik kabızlık yaşayanlarda bu durum daha öne çıkıyor. Ancak arada bir ortaya çıkan kabızlıklarda bu pek de olası sayılmaz. Lakin kabızlık genellikle bir hastalık sebebiyle değil, yanlış alışkanlıklardan dolayı ortaya çıkıyor. Eğer aşağıdaki adımları atmanıza rağmen kabızlık sona ermiyorsa, bir doktora görünerek esas problemin ne olduğunu kontrol ettirmelisiniz.

Kabızlık yaşayan pek çok kişinin en büyük problemi, yeterince su ve sıvı besin tüketmemektir. Zira yeteri kadar sıvı almaz ve bunu alışkanlık haline getirirseniz, vücut su ihtiyacını karşılamak için kalın bağırsaklarda dışkının suyunu emecektir. Arada bir az su içmek buna sebep olmaz ancak düzenli olarak yetersiz su tüketimi, dışkıdan devamlı olarak su çekilmesine sebep olarak onu sertleştirecektir. Bu nedenle her gün en az 2 litre su içmeyi unutmamalısınız.

Sadece tek tip beslenme düzenine sahip olmak da kabızlığın bir diğer sebebi. Özellikle sadece et tüketenlerde ve çok fazla hamur işi yiyenlerde bu durum daha da öne çıkmaktadır. Bol lifli sebzeleri de beslenme düzeninize eklemeli ve böylece bağırsak hareketlerinizin daha düzenli olmasını sağlamalısınız. Besinler bağırsaklardan çok yavaş geçerlerse, emilen su da o kadar çok olacaktır.

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olup da hiç spor yapmayanlar, bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar yaşayacaklardır. Bu nedenle en azından iki günde bir yarım saatlik bir spor yapmalı, bağırsaklarınızın daha aktif çalışmasına destek olmalısınız. Hareketsizlik sadece bağırsakları değil, bütün bir metabolizmayı yavaşlatarak problemlere sebep olur.

Eğer tüm düzenlemelere rağmen kabızlık son bulmuyorsa, kuru kayısı, kuru incir gibi kuru meyveleri, bunun yanında armut, erik, elma gibi bol lifli meyveleri tüketmelisiniz. Meyveler bol lifli oldukları için genellikle bağırsak problemlerine karşı iyi bir çözüm haline geliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.