Kabarık Saç Nasıl İner

KABARIK SAÇ NASIL İNER?

Yayın Tarihi07 Ağustos 2018 | KOZMETİK BAKIM

Kabarık saç nasıl iner sorusunu kendinize sık sık sorduğunuzu biliyoruz. Zira genetik olarak kabarık saçlara meyilli bir toplumuz ve bunun sonucunda bir türlü şekil almayan, hava değişimlerinde bile kabarmaya müsait saçlara sahibiz. Ancak kabarık saçlarla mücadele ederken sadece föne bel bağlamamak, saçlarımıza yaptığımız bakımda biraz değişiklikler yaparak kullandığımız ürünleri bile değiştirmek bazen işe yarayabiliyor. Dolayısıyla sizler için bu işin inceliklerine biraz değinmeye karar verdik.

Saç kabarmasının en temel sebeplerinden birisi elbette şampuanların içerisinde bulunan köpürtücü maddeler. Şampuanın köpürmesinin çok iyi olduğunu düşünürüz ancak aslında bu köpürmeyi sağlayan maddeler nemi saçtan uzaklaştırırlar ve neticesinde daha kabarık saçlarla dolaşmak zorunda kalırız. Köpürme etkisi düşük olan sülfatsız şampuanları tercih ederek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Pek çok şampuanın içerisinde saç kremi bulunuyor ancak bu tip ürünler yerine kremsiz bir şampuan alıp kremi daha sonra uygularsanız, saçlarınızın nemlenmesi daha kolay olacaktır ve bilhassa uç kısımlardaki kabarmalar sona erecektir. Tabii ki bunu yaparken şampuan ve kremin saç tipinize uygun olduğundan da emin olmalısınız.

Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı topuz yapmanız ve bir süre böyle dolaşmanız da kabarmaları engelleyecektir. Bilhassa banyodan sonra gece yatıyorsanız ve bütün gece boyunca saçlarınız yastıkta serbest bir şekilde dolanıyorlarsa, kesinlikle kabarık bir sabaha uyanacağınız söylenebilir. Yatmadan önce bir tepeden topuz yaparak sabaha kadar saçlarınızın düzenli durmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlar uzadıkça diplerdeki yağ tabakasının uçlara doğru ilerlemesi zorlaşır. Her ne kadar çok yağlı saçlardan hoşlanmasak da, saçların dindiren ve besleyen bu yağa aslında uç kısımların büyük ihtiyacı var. Yağları dibe doğru indirebilmek için onların gün içerisinde bir iki defa kibarca taramalısınız ve bu sırada ahşap taraklar kullanırsanız elektriklenmenin de önüne geçebilirsiniz.

Fön makineleri üfledikleri sıcak hava nedeniyle saçtaki nemi alır götürürler ve sonuçta ilk etapta güzel görünen ancak sonrasında kabarmadan durmayan saçlara sahip olursunuz. Elden geldiğince saçlarınızın kendi kendilerine kurumalarına müsaade etmelisiniz. Lakin kış aylarında bu bir sorun olacağı için fönü biraz uzak tutarak kullanmanız olası zararların engellenmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.