Kabarık Saç Bakımı

KABARIK SAÇ BAKIMI

Saçlarda bulunan kabarıklığı genellikle hava durumuna, kuaförün kesimine, yaptığımız eksik bakıma ya da olmadık sebeplere bağlarız ancak aslında kabarık saç bakımı bir kaç temel noktaya dikkat etmeniz halinde pek de zor bir şey değildir. Saçlarda yaşanan bu kabarmaların en temel sebebi, onları ihtiyaç duydukları nemden yoksun bırakmamızdır ve buna bir de genetik faktörler eklendiğinde, saçların kabarmaları kaçınılmaz hale gelmektedir. Sizler için bu sorunun üstesinden gelmenizi sağlayacak tüm faktörleri bir araya getirdik.

Öncelikle, saçların kabarmasının en önemli etkenlerinden birisinin kullandığınız şampuan olduğunu belirtelim. Zira farklı markaların aynı saç tipleri için şampuanları bulunuyor ancak bu markalar arasında yapılan geçişler bile saçın duruşunu oldukça değiştirebiliyor. Elinizden geldiğince farklı şampuan markalarının saçınıza uygun olan modellerini deneyebilir, hangisinin kabarık saç problemine çare olacağını görebilirsiniz.

Saçlarınızı yıkarken kremli şampuanlar kullansanız bile maalesef bu krem uygulaması genelde yeterli olmuyor. Dolayısıyla banyodan sonra saçlara uygulanan ve durulanmayan saç nemlendirme ürünlerini denemelisiniz. Bu ürünler saçların aldığı nemi içeri hapsediyor ve böylece saçlardaki kabarma miktarı ciddi anlamda düşüyor.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra serbest bırakmanız maalesef kabarmalarına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla saçlarınız birazcık kuruyup ilk ıslaklıklarını attıktan sonra onları hafif bir topuz yaparak kontrol altına almalısınız. Bu şekilde kuruyan saçlarınız açıldıkları zaman eskisi kadar kabarık olmayacaklardır. Dilerseniz bu uygulamayı gece yatarken de yapabilirsiniz. Fakat sıkı at kuyruklarından ve topuzlardan uzak durun çünkü çok sıkı bir uygulama saçlara zarar vererek daha da kabarmalarına sebep olacaktır.

Doğru bir tarak kullanmamak ve saçı yanlış zamanda taramak da maalesef kabarmaların önünü açıyor. Saçlarınızı ne tam kuruyken, ne de tam ıslakken taramalısınız. Bunun yerine hafif nemli haldeyken nazik hareketler ile taramanız çok daha doğru olacaktır. Ayrıca plastik veya elektrik yapan taraklar yerine ahşap taraklar kullanırsanız, kabarma ve elektriklenme sorunu büyük ihtimalle sona erecektir.

Eğer saçlarınızı kuruturken kurutma makinesi kullanıyorsanız, bu ürünlerin negatif iyonlar yayan versiyonlarını tercih edebilirsiniz. Makineden gelen negatif iyonlar, saçlarınızdaki pozitif iyonları nötralize edeceklerdir ve elektriklenme, kabarma sorununuz son bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.