Kabağın Faydaları ve Yararları

KABAĞIN FAYDALARI VE YARARLARI

Yayın Tarihi07 Ocak 2018 | BESLENME

Kabak maalesef Türk mutfağının en temel malzemelerinden birisi olmasına karşın, son dönemlerde bir düşüş içerisinde ve onu pek çok kişi sofralarına taşımayı istemiyor. Tabii ki bunda genellikle çocukların kabağa karşı biraz soğuk olmaları ve başka şeyler yemek istemeleri de büyük bir pay oynuyor. Bir süre sonra aile bireyleri de kabak gibi nadide bir sebzenin varlığını unutuyorlar ve onu beslenme programlarından tamamen çıkartıyorlar. Halbuki kabağın faydaları ve yararları konusunda sizler için hazırladığımız makalemiz, onu tekrar mutfağınıza dahil etmeniz için gerekli motivasyonu sağlayacaktır.

Öncelikle, kabağın pek de yüksek kaloriye sahip olmadığını, ancak bol lifli ve sulu olduğunu belirtmek gerek. Onun bu özelliği, az miktarı ile doymanızı sağlıyor ve ayrıca vücudun susuz kalmasına da engel oluyor. Bol lifli besinlerin bağırsak hareketlerini düzenledikleri ve böylece kabızlık, ishal gibi problemlerin önüne geçtikleri de biliniyor. Bilhassa hazımsızlık, basur, şişkinlik, gaz gibi rahatsızlıklara sahip olanlar, kabağın bu yönünü oldukça beğeneceklerdir.

Kabağın içerisinde mineraller de bol miktarda bulunurlar ve böylece vücudumuzun çalışması için gerekli olan temel mineralleri ondan temin etmek mümkündür. Bilhassa çinko, demir, sodyum, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır bakımından çok zengin olan kabak, bu yönüyle pek çok diğer sebze ile yarışır durumda. Eğer et ağırlıklı bir beslenme düzenine sahipseniz, kabağı da listenize ekleyerek et-sebze dengesini kolayca kurabilirsiniz.

K vitamin, B5, B3, B2, B1 ve B6 vitaminleri, A vitamini ve C vitamini bakımından da çok zengin olan kabak, bu vitaminler sayesinde özellikle çocukların gelişimlerinde büyük bir rol oynarken, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, gözlere kuvvet veriyor, bağırsak florasına destek oluyor ve hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Elbette onu tek başına tüketmek her vitamini almanızı sağlamıyor ancak diğer sebze ve etlerin yanına ekleyerek tüm vitaminleri bir öğünde almanız da mümkün.

Uzmanlar, kabak tüketiminin hem kalp ve damar hastalıklarından, hem de kanserden korunmakta bir numara olduğunu belirtiyorlar. Bilhassa antioksidan etkileri sebebiyle hücrelerin yorulmasına engel olan kabak, uzun vadeli tüketimde oksidatif stresin yarattığı DNA hasarını da önleyebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.