Izgara Köfte Nasıl Yapılır Tarifi

IZGARA KÖFTE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi22 Temmuz 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Köfte ülkemizdeki en önemli değerlerden bir tanesi çünkü neredeyse her bölgemizde onlarca çeşit farklı köfte bulunuyor ve bunlar lezzetle tüketilebiliyor. Her köftenin malzemelerinde ve hazırlanışında ufak farklar bulunduğu için bu durum onlara kendine has bir tat katabiliyor. Ancak ızgara köfte her yerde yapılan ve herkesin en sevdiği köfte tiplerinden bir tanesi. Olabildiğince malzeme ile hazırlanabilmesi ve çok fazla uğraş gerektirmemesi sayesinde onu sizin de evinizde hazırlamak isteyeceğinize eminiz. Izgara köfte nasıl yapılır tarifi arayışı içerisinde olanlar okumaya devam edebilirler.

Izgara Köfte Malzemeleri

  • Orta yağlı kıyma (altı yüz gram, koyun ve dana karışık)
  • Kuru soğan (bir adet)
  • Bayat ekmek içi (bir dilim)
  • Kimyon (bir çay kaşığı)
  • Yumurta (bir adet)
  • Karabiber (yarım çay kaşığı)
  • Tuz (yarım çay kaşığı)

Izgara Köfte Nasıl Yapılır Tarifi

Köftemizi yapmaya başlarken ilk olarak kıymamızı bir karıştırma kabı içerisine alıyoruz ve ardından bayat ekmeğimizi biraz suda beklettikten sonra suyunu sıkıyor, ardından rendenin en ince kısmı ile rendeleyerek kıymanın içine ekliyoruz. Kuru soğanımızı da yine rendenin en ince kısmı ile rendeliyor ve onu da kıymanın içerisine katıyoruz. Eğer köfteleri iki saat kadar buzdolabında bekletmek istemiyorsanız içerisine yumurtayı da ekleyebilirsiniz ancak dinlendirmek isteyenlerin yumurta eklemesine gerek yok. Kimyon, tuz ve karabiber de ekledikten sonra karışımımız hazır demektir.

Şimdi bu köfte harcımızı kıvamını güzelce alana kadar yoğurarak devam ediyoruz. Unutmayın, köfte harcınızı ne kadar çok yoğurursanız köftenin kıvamı da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle çok kısa kesmeyin ve yorulana kadar onu yoğurmaya devam edin.

Harcımız hazır olduğunda ondan ceviz boyutlarında parçaları alıyoruz ve su ile ıslattıktan sonra yassı olacak şekilde şeklini de veriyoruz. Köftelerimizin şekilleri hazır olduğunda artık onu ızgara tavamızda veya doğrudan ızgarada iki yönü de pişecek şekilde pişiriyoruz.

İsteyenler köftenin içerisine ince kıyılmış maydanoz da ekleyebilirler ancak maydanoz eklendiğinde tam olarak ızgara köfte tadının yakalanmadığını ve biraz bozulduğunu da belirtelim. Dilerseniz yemeğin yanında güzel bir salata, garnitür sunabilir, pilav da ekleyerek sunumu zenginleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.