İyotlu Tuzun Faydaları Nelerdir

İYOTLU TUZUN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi30 Mayıs 2016 | BESLENME

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bazı maddeler, direkt olarak kendisi tarafından üretilebiliyor yahut vücudumuzda bizlerle birlikte yaşayan bakterilerin birer ürünü olarak pek çok ihtiyacımızı karşılayabiliyoruz. Ancak kendi kendimize üretemediğimiz pek çok maddeyi dışarıdan almamız gerektiği için beslenme düzenimize ve yediğimiz içtiğimiz şeylere bazen bazı takviyeler de yapmamız gerekiyor. İşte iyotlu tuzun faydaları nelerdir sorusunun cevabı da bu noktada önem kazanıyor.

İnsan vücudunun ciddi bir iyot ihtiyacı var ve bu iyotu almanın en önemli yollarından birisi de iyotlu tuz kullanımı. Zira 1980 yılından önce ülkemizde satılmış olan tuzlarda herhangi bir şekilde iyot takviyesi bulunmadığı için, bunu tuzlardan alma imkanı mevcut değildi ve pek çok insan da iyot içeren diğer besinleri yeteri kadar tüketmediği için guatr yani tiroid bezinin az çalışması rahatsızlığına çok sık bir şekilde rastlanıyordu.

Bunun yanında, iyot eksikliği yaşayan bireylerin zeka gelişimlerinde de sıkıntıların baş gösterdiği, genel olarak 15 IQ kadar bir zeka kaybı yaşadıkları biliniyor. Bilhassa gelişim döneminde olan çocukların iyot eksikliği yaşamadan büyümeleri, gelişimlerini desteklemek açısından oldukça önemli.

1980 senesinden sonra iyotlu ve iyotsuz olarak iki tipte tuz satışı gerçekleştirilmeye başlandı. Fakat kaya tuzu, himalaya tuzu gibi aktarlarda satılan pek çok tuz çeşidinin içerisinde iyot bulunmadığı, bu nedenle organik diye sadece bu ürünleri kullanmaya çalışanların ciddi bir risk altında bulunduğunu da belirtelim.

Hali hazırda guatr hastalarının ise iyotlu değil iyotsuz bir tuz kullanımı gerçekleştirmeleri gerekiyor. Fakat kalp, tansiyon ve böbrek hastalarının az tuz tüketme ya da hiç tuz tüketmeme eğilimleri maalesef iyot eksikliği yaşamalarına neden olabiliyor ve bu kişilerin doktorlarına danışarak iyotlu tuzları kullanmaları gerekli.

Sıcaklıktan ve ışıktan çok kolay bir şekilde etkilenen iyotu vücudunuza tuzla birlikte alabilmek için tuzu karanlık bir ortamda serinlikte saklamanız gerekli ve onu yemek pişerken tencereye atmak da maalesef iyotun ortadan kalkmasına neden olacaktır. Bunu engellemek için yemeğin pişmesine yakın tuzunu ekleyin ve birazcık karıştırarak bırakın.

Emziren ve gebe anneler de bebeklerinin zeka gelişiminin tamamlanabilmesi için iyotlu tuzları tercih etmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.