İyi Uyku İçin Yapılması Gerekenler

İYİ UYKU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Uyku aslında insan hayatının en önemli öğelerinden bir tanesi ancak maalesef pek çok kişi doğru bir şekilde uyumuyor ve uyku kalitesini arttıracak olan faktörleri gözardı ediyor. Bu durum ise gün içerisinde sersemliğe sebep olduğu gibi, aynı zamanda sağlığımızın da kötüleşmesine, daha hızlı yaşlanmamıza sebep oluyor. İyi uyku için yapılması gerekenler nelerdir diyorsanız, sizler için en önemli noktaları bir araya getirdik.

Öncelikle, doğru uyku miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte, yetişkinlerde genellikle yedi ila sekiz saat aralığında olmalıdır. Eğer bu sürelerden daha kısa uykular uyuyorsanız, aslında sürekli olarak yetersiz miktarda uyuduğunuzu söyleyebiliriz. İnsan vücudunun kendini tamir edebilmek, zihni güçlendirebilmek ve enerji toplamak için bu süreye ihtiyacı vardır ve bunu ona vermelisiniz.

Elbette uyku problemlerine sebep olabilen faktörleri de ortadan kaldırmak gerekir. Bilhassa uyku apnesi denilen solunum durması problemi, pek çok kişinin kötü bir uykuya sahip olmasına sebep olur ve bu durum çoğu zaman bireylerin kendileri tarafından pek anlaşılmaz. Uyku apnesi sahibi olanlarda cinsel isteksizlik, hafıza zayıflıkları, kalp ritminde bozukluklar, tansiyonda artış gibi problemler ortaya çıkar. Dolayısıyla sabahları ölü gibi kalkıyorsanız, doktorunuza giderek solunumda bir probleminiz olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Ayrıca yatmadan önce kahve, sigara, enerji içeceği, çok miktarda alkol gibi tüketimlerden de uzak durmalısınız. Bu maddeler sizi uyaracaklardır ve uyarılan beyniniz uykuya dalmayı reddedecektir. Uykudan en az bir kaç saat öncesinde bir şeyler yemeyi ve içmeyi de kesmelisiniz. Eğer canınız bir şeyler isterse bir bardak su içerek bu isteği bastırabilirsiniz. İlla gerekliyse bir tane meyve yemeniz yeterli olacaktır. Özellikle karbonhidratlı ve şekerli gıdalardan uzak durun.

Akşam saatlerinde odalarınızdaki ışık düzeyinin çok yüksek olması da daha sonra uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır. Bu nedenle yatma saati yaklaştıkça kısabileceğiniz bir ışık düzeneği kurun ve evin içini gündüz gibi aydınlatmaktan çekinin. Böylece yatış saatine doğru bedeniniz kendini uykuya hazırlamış olacaktır.

Hepimizin yaptığı büyük hatalardan bir tanesi ise yatak odalarımızı sıcak tutmaktır. Halbuki insan vücudu, uyku ihtiyacını biraz da çevresel sıcaklığa göre belirler ve uyku süreci tetiklenir. Geceleri ortamın serin olması, uykuya dalma sürecinizi daha kolay hale getirecektir. Sıcak bir odada ise vücut hala gündüz olduğunu düşünebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.