İyi Baba Olmanın Yolları

İYİ BABA OLMANIN YOLLARI

Annelerin sahip oldukları annelik içgüdüleri, genellikle nasıl anne olacaklarını öğrenmelerini gerektirmez ve her şey tamamen doğal bir şekilde gelişir. Elbette bebek bakımına dair bazı ince noktalar annelere yardımcı olur ancak babalar bu konuda maalesef biraz sınıfta kalma eğilimine sahipler. Dolayısıyla iyi baba olmanın yolları konusunda sıkıntı yaşayan babalar, bazen çocukları ile doğru bir baba çocuk ilişkisi içerisinde olamıyorlar ve bu durum çocuğun gelecek yıllardaki hayatını da ciddi anlamda etkiliyor. Zira çocuğun karakter gelişiminde anne ve babanın ikisinin de belli bir rolü mevcuttur.

Baba figürü, hem erkek çocuklarda hem de kız çocuklarda güvenin bir tezahürüdür ve bu nedenle babanın sevgi ve şefkat ile çocuklarına bağlı olması, erkek çocukların onu kendine rol model almasını sağlarken, kız çocuklarında ise karşı cins ile iletişim konusunda ciddi bir deneyim sağlar. Yapılan araştırmalar silik, kötü huylu veya olmayan bir babanın, erkek çocuklarda karakter gelişiminde ve cinsel tanımlamada sıkıntı yarattığını gösterirken, kız çocuklarının ise karşı cinsle olan iletişiminde problemler olduğunu ortaya koymaktadır.

Babanın çocuğu ile doğru bir iletişimde olması, çocuğa güven vermesi ve ne çok silik ne de aşırı baskın bir karakterde olması önemli. Zira çok silik bir baba figürü gerekli güveni veremiyorken, sert bir babanın da çocukları ile çatışma riski artıyor. Benlik duygusu yüksek olan çocuklar sert babalara isyan ederek babanın istediği yönün tam aksine gidiyorlar ve özgürlüklerini ilan ediyorlar, bu duygularını bastıran çocuklar ise ruh sağlığıyla ilgili sıkıntılar yaşıyor, cinsel kimliklerini kaybediyor, sinirli bir karaktere bürünebiliyorlar.

Kız çocuklarının hayatındaki ilk erkek babadır ve babalarını gelecekte seçecekleri eş konusunda bir kriter olarak belirlerler. Ayrıca babası ile arası iyi olmayan kız çocuklarının özgüven kaybı yaşadıkları, madde kullanımına eğilimli oldukları ve karşı cinsle sıkıntı yaşadıkları da biliniyor.

İyi baba olmaya dair bazı temel maddeleri aşağıda sizler için sıraladık:

  • Bilgi ve deneyiminizden faydalanmak istediğinde ona bunları verin, kestirip atmayın
  • Fiziksel saldırganlığınız varsa psikolojik destek alın
  • Sabırlı olun
  • Onu hayatınıza katın, işe götürün, anılarınızdan bahsedin
  • Eşinizle iyi anlaşın, çocuklar önünde tartışmayın
  • Çocuğunuzla sözel ve fiziksel yakınlık kurun
  • Onunla gurur duyun ancak gerekmedikçe de övmeyin, hak ettiğinde övün
  • Adil olun, doğru davranışların önemini gösterin
  • Ona bir model olun
  • Yaşına uygun hobi ve aktivitelere katılmasına izin verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.