İşyerinde Ne Yemek Yenir

İŞYERİNDE NE YEMEK YENİR?

Yayın Tarihi18 Kasım 2013 | BESLENME

Kariyer yapan ve iş hayatına atılan kadınların karşılaştıkları en büyük sorunlar arasında beslenme düzeni yer almaktadır ve özellikle ofis işlerinde, yani hareket edilmeden yapılan ve enerji harcanmayan işlerde beslenme çok daha fazla önem kazanmaktadır. Zira hareketsiz bir yaşam tarzının getirdiği sağlıksız durum ve bunun direkt olarak kilolara da etkisi nedeniyle bu tip mesleklere sahip olanların beslenmelerine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Sizler için işyerinde ne yemeli konulu araştırmamızı yazdık ve daha sağlıklı ve güzel bir iş hayatına adım atmanızı umuyoruz.

Yapılan araştırmalar, çalışan kadınların evde kahvaltı yapmadıklarını ve işyerlerine geldikten sonra hamurişi ürünlerle kahvaltıyı tamamladıklarını göstermektedir. Halbuki, ofise gelene kadar geçen onca zaman içerisinde beden enerji kaynağı bulmadan kendisini canlandırmaya çalışmaktadır ve bu durum maalesef hem sağlıksız bir kan şekeri dengesine, hem de enerjiden yoksun bir güne neden olmaktadır. Dolayısıyla kahvaltıyı ofiste değil evinizde kalktıktan sonra yapmalı, böylece enerji seviyenizi koruyarak güne zinde başlamalısınız.

İşyerlerinin genelde öğle yemek saatleri ve daha uzun mesaiye sahip olanlarda akşam yemek saatleri bellidir ve bu sınırların dışına çıkmak genelde mümkün değildir. Fakat genellikle kahvaltınız ve öğle yemeği, öğle yemeği ile akşam yemeği arasında oldukça fazla saat farkı yer alır. Bu uzun saatler boyunca kan şekerinizin dengesinin bozulması nedeniyle hem daha fazla açlık hisseder ve yemek saatinde yemeklere saldırırsınız, hem de beyne giden enerjinin düşmesi nedeniyle iş performansınız etkilenir. Bunun önüne geçebilmek için az miktarda kuruyemiş, meyve ve sebze gibi şeyleri yemekler arası öğünler olarak işyerinizde masanızda tüketebilirsiniz. Tabii ki bu gıdaların ayarını kaçırmamaya ve işi oburluğa vardırmamaya çalışmalısınız.

Ayrıca masabaşı işlerde çalışanlar gün boyunca çay ve kahveyi oldukça yoğun tüketirler. Bu içecekler her ne kadar sıvı olsalar da suyun yerini tutmazlar ve vücudunuzun su dengesinin bozulmasına neden olurlar. Gün içerisinde neredeyse hiç su içmemenize neden olmaları nedeniyle pek çok rahatsızlığa da davetiye çıkarak bu içeceklerden biraz uzak durmalı ve aralarda su tüketimi de gerçekleştirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.