İştah Azaltan Besinler ve Yiyecekler

İŞTAH AZALTAN BESİNLER VE YİYECEKLER

Yayın Tarihi07 Ağustos 2017 | BESLENME

İştah maalesef bizim en büyük yaşam kaynaklarımız arasında ancak aynı zamanda kilo problemlerinin de en büyük müsebbibi. İştahımız doğru miktarda olduğunda sağlıklı bir yaşam sürmemiz mümkün oluyor ancak aşırı iştahlı olanlar maalesef bunun ceremesini de çekmek zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla iştah azaltan besinler ve yiyecekler hususunda biraz bilgili olmak gerekiyor.

Öncelikle aşırı iştahın genellikle çeşitli hastalıklardan kaynaklanabildiğini, bu nedenle iştah azaltan gıdalardan önce bir doktora görünmek gerektiğini belirtelim. Durdurulamaz bir iştahınız varsa bunu kendi kendinize çözmek yerine medikal destek alabilirsiniz. Lakin tamamen sağlıklı olmanıza rağmen iştahınız bitmek bilmiyorsa, hayatınızı biraz düzene sokmanın vakti gelmiş demektir.

İştahın en büyük sebepleri arasında doğru bir kahvaltı yapmamak gelmektedir. Bol tahıllı ekmekler ile yapacağınız düzgün bir kahvaltı, sizi gün sonuna kadar idare etme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle kahvaltıyı atlayayım da öğlen yerim düşüncesinden uzaklaşın ve gerekirse kahvaltıyı iyi yapın ancak öğle yemeğini atlayın. Kötü bir kahvaltıyla güne başlayanlar gün bitimine kadar devamlı olarak bir şeyler atıştırmak isteyeceklerdir.

Açlığı bastıran en önemli gıdalardan bir tanesi süttür. Laktoz yani süt alerjisi olmayanlar aç hissettiklerinde bir bardak süt içebilir ve böylece onun uzun süre tok tutucu etkisinden faydalanabilirler. Laktoz alerjisi olanlar ise soya sütü gibi alternatifleri yahut laktozsuz sütleri tercih edebilirler. Bir bardak süt saatlerce acıkmanıza engel olacaktır.

İştahı bastırma konusunda bir diğer etkili besin ise yumurtadır. Yumurtada bulunan kaliteli proteinler hem beslenmeniz için kritik gıdaları size sunmaktadırlar hem de enerji verici yapısından dolayı tek bir yumurta bile sizi saatlerce idare edebilir. Az haşlanmış bir yumurtanın günün yarısını geçirmenize yardımcı olacağını aklınızda tutun.

Bazı meyveler çok iştah açarlar ancak bazıları ise iştah bastırma konusunda etkilidirler. Ayva, armut, ananas ve muz, iştahı bastırma konusunda etkili meyvelerdir. Fakat aşırı tüketimden kaçının çünkü meyvelerin içindeki şeker aşırı tüketimde kan şekeri dengenizi bozabilir.

Eğer kırmızı eti çok az tüketiyorsanız, haftada en az bir iki gün kırmızı et tüketmeye dikkat etmelisiniz. Zira bu kadarlık bir tüketim kolesterole zarar vermez ve buna ek olarak metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca etteki kaliteli proteinler açlık hissinizin de önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Elbette gün içinde en az iki litre su içmeyi de unutmuyoruz! Bazı kişiler susuzluk ile açlık hissini ayırt edemezler ve su içmedikleri zaman acıkmış gibi davranırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.