Ispanaklı Kek Nasıl Yapılır Tarifi

ISPANAKLI KEK NASIL YAPILIR TARİFİ

Ispanak maalesef ülkemizde yeterince tercih edilen yeşil yapraklı sebzelerden birisi değil ve pek çok kişi, özellikle de erkekler, onun kendine has tadını pek beğenmiyorlar. Ancak ıspanağın çeşitli formlarını beğenmeyen pek çok kişi, onunla hazırlanmış kek ve pasta gibi ürünleri ilginç şekilde beğenebiliyorlar. Ispanaklı kek de bunlardan bir tanesi ve hem aileniz hem de misafirleriniz için sıradışı bir lezzet elde etmek istiyorsanız, kesinlikle göz atmadan geçmemelisiniz. Ispanaklı kek nasıl yapılır tarifimiz ile hemen devam edelim.

Ispanaklı Kek Malzemeleri

  • Ispanak (iki yüz gram)
  • Yumurta (üç adet)
  • Süt (bir su bardağı + bir buçuk su bardağı)
  • Şeker (bir su bardağı)
  • Un (iki buçuk su bardağı)
  • Zeytinyağı (yarım su bardağı)
  • Vanilya (bir paket)
  • Kabartma tozu (bir paket)
  • Damla sakızı (bir adet)
  • Krem şanti (iki paket)

Ispanaklı Kek Nasıl Yapılır Tarifi

Kekimizi yapmaya başlarken ilk olarak toz şekerimizi ve yumurtamızı bir karıştırma kabının içerisine alıyor, iki malzemeyi krema gibi bir kıvam alana kadar çırparak devam ediyoruz. Biraz kıvam aldığı zaman içerisine zeytinyağımızı da ekliyoruz ve devam ediyoruz.

Şimdi bir su bardağı sütümüzü, damla sakızımızı ve ıspanağımızı bir mutfak robotundan geçiriyor, tüm malzemeler güzelce parçalandıysa onu artık az önce hazırladığımız kek harcımızın içerisine katıyoruz. Kek harcına vanilyamızı, kabartma tozumuzu ve elediğimiz unumuzu da katıyor, mikser veya el çırpıcısı kullanarak hepsinin güzelce çırpılmasını sağlıyoruz. Tüm malzemelerin birbirine güzelce geçmiş olması gerektiğini unutmayın.

Şimdi fırın tepsimizin üzerini yağlı kağıt ile güzelce kaplıyor ve kek harcımızı da tepsiye döküyoruz. Bir kaşık veya düz nesne kullanarak kekin üzerini elimizden geldiğince düz hale getiriyoruz. Fırınımızı yüz yetmiş dereceye ısıttıktan sonra keki kırk dakika civarında pişiriyoruz.

Şimdi sıra geldi kremamızı hazırlamaya. Bunun için toz krem şantimizi bir buçuk su bardağı sütümüz ile çırpıyor, bir süre buzdolabında bekletiyor ve kıvam almasını sağlıyoruz. Kekimiz şimdiye kadar pişmiş olmalı, biraz dinlenmesine müsaade ettikten sonra onu fırından çıkartıyor, servis tabağımıza ters çevirerek yerleştiriyor ve pişirme kağıdını da alt kısmından alıyoruz.

Krem şantimizi de kekimizin üzerine güzelce yediriyoruz ve daha sonra buzdolabında keki soğutmamızın ardından servis ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.