Ispanaklı Börek Nasıl Yapılır Tarifi

ISPANAKLI BÖREK NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi16 Şubat 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Ispanaklı börek hem besleyici olması hem de lezzetli olması sayesinde bilhassa sebze yemekten imtina eden çocuklarınızın ve eşinizin büyük ihtimalle seveceği yemekler arasında yer alıyor. Direkt olarak pişirilen sebze yemeklerinin aksine sebze sevmeyenlerin bile bayıldıkları ıspanaklı börek, akşamlarınızı daha güzel hale getirecektir ve aynı zamanda güne gelen misafirleriniz için de iyi bir alternatif olacaktır. Yanında çayla birlikte bu keyfi daha da arttırabilir ve sıcak böreğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ispanaklı börek malzemeleri

 • Yufka (bir kilogram)
 • Ispanak (bir kilogram)
 • Beyaz peynir (yüz gram)
 • Soğan (üç adet)
 • Yoğurt (bir su bardağı)
 • Yumurta (dört adet)
 • Su
 • Zeytinyağı (iki çay bardağı)
 • Tuz
 • Karabiber

Ispanaklı börek nasıl yapılır?

Ispanaklı böreğimizi yapmak için ilk olarak elbette ıspanaklarımızı elimizden geldiğince iyi bir şekilde yıkamamız gerekmekte. Ispanak maalesef bol kumlu besinler arasında yer aldığı için yıkadıktan sonra bir de yarım saat boyunca içi tuzlu su dolu bir kapta bekletmemiz gerekiyor. Bekleme süresinin ardından ıspanak yapraklarımızı hemen sudan çıkarıyor ve biraz daha musluk altında tutarak geri kalan kumlardan da arındırılmasını sağlıyoruz. Tüm temizleme işlemleri tamamlandıktan sonra suyunu süzebiliriz ve daha sonra ince bir şekilde doğrayarak devam ediyoruz.

Büyükçe bir tavamızın üzerine hemen zeytinyağımızın sadece bir çay bardağı kısmını döküyoruz ve soğanlarımızı olabildiğince ince bir şekilde rendeledikten sonra güzelce kavuruyoruz. Bunun ardından ıspanaklarımızı da aynı tavaya koyuyor ve önce suyunu bırakmasını sonra da çekmesini bekliyoruz. Kavurma tamamlandıktan sonra tavamızı ateşten alabilir ve bir kenara koyabiliriz.

Beyaz peynirlerimizi ıspanağımıza karıştırdıktan sonra biraz da keyfimize göre biberimizi ekliyor ve başka bir kapta yumurtalarımız ile yoğurdumuzu en güzel şekilde iyice çırpıyoruz. Yumurtalı karışımımızın içerisinde geri kalan zeytinyağımızı da döktüğümüzde karışımın kıvamı biraz bozayı andırmalı. Eğer andırmıyorsa bu kıvamı alana kadar içerisine bir miktar su ilave ederek devam edebilirsiniz.

Yufkalarımız da kenarda hazır olduğuna göre, büyükçe bir tepsiyi yağladıktan sonra yufkayı üzerine serebiliriz. Tepsiye serdiğimiz yufkanın üzerine ise yumurtalı harcımızı her yanına eşit şekilde dağılacak biçimde tercihen bir fırça ile sürmeliyiz. Bunun ardından bir kenarı boyunca hazırladığımız ıspanaklı karışımı da yufkanın üzerine seriyor ve daha sonra yufkayı harçlı kısımdan başlayarak yuvarlak bir şekilde sarmaya başlıyoruz.

Tüm rulo böreklerimizi bu şekilde tepsiye yerleştirdikten sonra fırınımızı iki yüz yirmi derece olacak şekilde ısıtıyoruz ve yumurtalı karışımımızı da tepsideki yufkalarımızın üzerine yine eşit şekilde dağıtarak sürüyoruz. Böreklerimizin üzeri kızardığında hazır olmuş demektir ve yanında servis edeceğiniz çayla inanılmaz bir lezzete kavuşacaktır.

3 Responses to ISPANAKLI BÖREK NASIL YAPILIR TARİFİ

 1. Gul diyor ki:

  Resme bak tarife bak yuh

 2. semra diyor ki:

  Neden tarifi rulo şeklinde sarın deyipte düz börek resmi koyuyorsunuz.

 3. Anonim diyor ki:

  Çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.