İsilik Neden Olur

İSİLİK NEDEN OLUR?

İsilik özellikle çocuklarda çok sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır ve aynı zamanda sıcak, nemli bölgelerde yaşayanların onunla çok daha sık karşılaştıkları bir gerçek. Dolayısıyla isiliğin doğasına dair bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için bir araya getirmeye karar verdik. İsilik neden olur diyorsanız hemen yazımıza devam edelim.

İsilik temel olarak vücuttan çıkan terin deri altında hapis kalmasıyla oluşan kırmızı lekelerdir diyebiliriz. Bazı vakalarda bu lekeler sadece bir leke olarak kalırlar ancak bazen de deriden dışarıya çıkıntı haline de gelebilirler. Özellikle çok fazla fiziksel efor sarfedip çok fazla terleyenler, gözeneklerin tıkanması ile birlikte isilik çıkarmaya başlarlar. Çocuklarda yoğun olarak görülmesinin sebebi ise çocukların ciltlerinin henüz ter bezlerine yetişecek kadar gözenekli olmaması ve çocuklarda ter birikmesiyle karşılaşılabilmesi.

İsiliğin en çok görüldüğü bölgeler arasında yüz ve boyun bölgesi, sırt, göğüs altları ve kalçalar bulunuyor. Bilhassa uzun süre oturarak çalışanlar ve obezite tehdidi altında olanlar, terleyen bu bölgelerde isilik ile karşılaşacaklardır.

İsilikten uzak durabilmek için sıcaktan ve terlemekten uzak kalmak alınması gereken ilk önlem. Bu yüzden sıcak bölgelerde yaşayanlar odalarının serinlemesi için gerekenleri yapmayı unutmamalılar. Ayrıca isilik çıkan bölgelerde kıyafet temasını engellemek de cildin hava almasını sağlayarak isilik riskini düşürecektir. Dilerseniz isilikli bölgelere soğuk su uygulaması yaparak da bu dertten biraz kurtulabilirsiniz.

Pek çok kişinin de dediği gibi, deniz suyu isiliğe karşı güzel bir çare olmaktadır ancak çok güneşli ve sıcak saatlerde suya girmek yerine, güneşin azaldığı sabah ve akşam saatlerinde denize girebilir, tuzun gözenekleri açan yapısından ve soğuk suyun isilikleri azaltan yapısından faydalanabilirsiniz. Deniz kenarında yaşamayanlar ise yoğurt, gül suyu, elma sirkesi, hint yağı, aloe vera, bal, karpuz ve buz malzemeleri ile kompres yapabilir, bu malzemeleri ciltlerine sürerek isiliğin etkisini azaltabilirler. Ancak isiliğin en temel çaresinin terlememek olduğu unutulmamalı.

Çocuklarda ortaya çıkan isilik ise genellikle yaş ilerleyince ortadan kalmaktadır çünkü hem ter bezlerinin hem de gözeneklerin gelişimi tamamlanmakta ve terin deri altında hapis kalma imkanı ortadan kalkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.