İshali Ne Geçirir

İSHALİ NE GEÇİRİR?

Yayın Tarihi03 Nisan 2018 | BESLENME

İshal genellikle bir hastalık olarak görülür fakat aslında bir hastalık değil, varolan başka bir rahatsızlığın semptomu olduğunu söylemek mümkün. Yani vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda bu durum kendisini ishal ile gösterebilir ve gerekli önlemleri almanız gerekir. Ancak ishalin onlarca farklı sebepten ortaya çıkabilmesi, bu işin tespitini de bir hayli güçleştirir. İshali ne geçirir diyenler için dikkat edilecek noktaları değerlendirmeye karar verdik.

Öncelikle hangi tip ishale sahip olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Eğer bir yemeği çok abarttıysanız, bilmediğiniz bir şey yediyseniz veya alerjiniz olan bir madde tükettiyseniz birinci tip yani geçici ishale sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak kaynağı belirsiz bir ishaliniz varsa ve sık sık bu ishal durumu tekrar ediyorsa, bir bakteriyel yahut virütik rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir ve buna da 2. tip ishal diyoruz. Tavsiyelerimiz birinci tip ishal için ve ikinci tip ishale sahip olanların bu durumdan kurtulmaları için doktora görünmeleri gerekiyor çünkü ishal bu noktada başka bir rahatsızlığın işareti.

İshalden kurtulmanın en işe yarar yollarından birisi bol bol içme suyu içmektir. Çay, kahve, kola gibi içecekler değil, doğrudan su tüketmeniz, vücudunuzun mineral dengesinin tekrar sağlanmasına yardımcı olacaktır. Pek çok kişi ishal olduğunda daha fazla su almamak için çaba gösterir ancak bu durum ishalin iyice kötü hale gelmesini sağlar. Çekinmeden su için ve ishal ile kaybettiğiniz suyun bir kısmını geri almaya çalışın.

İshale karşı önerilen bir diğer besin ise muz. Günde bir kaç tane muz tüketerek ishalin daha kolay son bulmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlar havuç ve elmanın da bu işe yarayabildiğini belirtseler de en güzel sonuç her zaman muz ile alınmış. Ancak kesinlikle incir ve kayısı tüketmeyin, zira bu meyveler yoğun şekilde ishal yapmaları ile meşhurlar.

Bunun yanında ekmek, haşlanmış patates ve pirinç, bulgur pilavı gibi yemekler ishalinizin geçmesine yardımcı olacaktır. Bu süreçte kesinlikle yağsız şeyler tüketmeli, etten tercihen uzak durmalı ve kızartmaya ise asla el atmamalısınız. Mümkün olduğunca sağlıklı ve yağsız bir şekilde, sindirim sisteminizi yormayacak malzemeler ile beslenmeniz, ishal sürecinde boşaltım sisteminin kendini toplamasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.