İshal Oldum Ne Yapmalıyım, Ne Yemeliyim

İSHAL OLDUM NE YAPMALIYIM, NE YEMELİYİM?

Yayın Tarihi02 Aralık 2013 | BESLENME

İshal sindirim ve boşaltım sistemlerimizde yaşanan sorunların bir yan etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır ve pek çok sebebi mevcuttur. Bu sebepler arasında yeme düzenimizin değişmesinden tutun da alerji ve zehirlenmelere kadar onlarca farklı madde yer almaktadır ancak bunlar geçici sebeplerdir ve çok daha ciddi olarak ortaya çıkan düzenli ishalden farklı bir kategoridedirler. Sürekli ve düzenli olarak ishale sahip olanların virütik ve bakteriyel sorunlara, hastalıklara sahip olmaları, psikolojik rahatsızlıklarla boğuşmaları ya da herhangi bir diğer hastalığın yan etkisi olarak ishal olmaları mümkündür. Biz ishal oldum ne yapmalıyım diyenlerin ne yemeleri gerektiğine dair hazırladığımız bu yazımızda birinci tip ishali baz alıyoruz ve kronik olarak ishalle boğuşanların uzman doktorlara görünmelerini öneriyoruz.

İshal sizin de fark edebileceğiniz gibi dışkının vücuttan bol sulu bir şekilde atılmasıdır ve bu nedenle hem yetişkinler hem de çocuklar için büyük bir tehlike arzetmektedir. Eğer gün içerisinde ishal olduğunuzu fark ettiyseniz ilk yapmanız gereken bol bol içme suyu tüketmektir. Çay, kahve, alkol ve diğer içecekler su yerine geçmediği için bunların yerine direkt olarak su içmeniz vücudunuzun su, tuz ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Özellikle ağır ishal vakalarında su kayıpları sağlığı tehdit eder düzeye gelmektedir ve kaybolan bu suyun bilhassa yaz aylarında yerine konması gerekmektedir.

Ülkemizde her ne kadar gazoza, kolaya aspirin atma gibi yöntemler tercih edilse de bu tip içecekler aşırı ve yapay şekerli olduklarından dolayı ishal durumunda içilmemesi gerekenler arasında yer almaktadırlar. Düzenli olarak suyunuzu içiyorsanız tüketmeniz gereken yemekler arasında pilav, haşlama patates, ekmek gibi yemekler yer almaktadır. Kızartmalardan ise uzak durmanız gerekmektedir ve et yiyecekseniz yağsız olmasına dikkat etmelisiniz.

Bazı meyveler ishale karşı oldukça etkili olmaktadırlar ve muzun bu konudaki başarısı muazzamdır. Muz bulamıyorsanız elma ve havuç seçeneklerini de deneyebilirsiniz. Dilerseniz direkt olarak meyveleri tüketmeniz daha faydalıdır ancak meyve istemeyenler suyunu sıkarak meyve suyu olarak da bunları tüketebilirler. Kayısı, incir gibi ishale neden olabilecek meyvelerden ise uzak durmanız yararınıza olacaktır.

5 Responses to İSHAL OLDUM NE YAPMALIYIM, NE YEMELİYİM?

 1. Anonim diyor ki:

  Kolanin isale iyi geldigi soylenirr..

 2. Uzman Doktor Şeref diyor ki:

  İnternet sitenizede su dışknda kola va alkol gibi içeceklerin su içermediği ve su içilmesi gerektiği bilgisi yanlıştır. Düzeltilmediği takdirde yasal yollara başvurulacaktır.

  • Kafekadınca.com diyor ki:

   Lütfen yazılanları daha dikkatli okumaya çalışınız. “Çay, kahve, alkol ve diğer içecekler su yerine geçmediği için bunların yerine direkt olarak su içmeniz vücudunuzun su, tuz ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır.” yazmaktadır.

   Bu içecekler su yerine geçmemektedir denilmekte. Su içermediğine dair herhangi bir bilgilendirme mevcut değildir. Aynı zamanda günlük olarak içme suyu tüketimi de doktorlar ile uzmanlar tarafından açıkça önerilmektedir.

   Ankara tabip odasının konuya dair açıklamasını şu adreste görebilirsiniz: http://ato.org.tr/bilgi/hekimler-icin-guncel-tibbi-bilgiler/detay/9

   Tabip odalarının görüşlerine aykırı bir görüşe sahipseniz yasal yollara başvurmaktan lütfen çekinmeyiniz.

   Saygılarımızla

  • Cengizhan diyor ki:

   Sen nasıl doktorsun ki kola ve alkolü insanlara tavsiye ediyosun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.