İş Yerinde Yükselme Taktikleri

İŞ YERİNDE YÜKSELME TAKTİKLERİ

Bir işte çalışmak her kadının hayali ancak işe girdikten sonra da başka sorunların bizi bulduğu bir gerçek. Uzun dönemli çalıştığımız iş yerlerinde bir süre sonra yükselme beklentimiz ortaya çıkar ve bu durum yükselemediğimiz her gün bizi rahatsız etmeye başlar. Bazıları için bir kaç sene içerisinde daha iyi bir pozisyon ve daha iyi bir ücret neredeyse bir mecburiyet haline gelir. Haliyle iş yerinde yükselme taktikleri hakkında bir kaç bilgi sahibi olmak, daha üst pozisyonlara geçebilmeniz için gerekli fırsatların yaratılmasını sağlayabilir.

İş yerinde en dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi, giyim kuşam konusunda dikkatli olmak. Hem erkekler hem de kadınlar için geçerli olan bu kural, temiz ve düzgün giyinmenin öneminin yükselmede çok etkili olduğunu gösteriyor. Zira şirketi doğru bir şekilde temsil edeceği düşünülen bireyler daha üst pozisyonlara daha kolay bir şekilde gelirken, dikkatsiz olanlar için bu süre daha uzun. Lakin bulunduğunuz şirketin genel atmosferinden çok fazla şaşmayacak bir giyim tarzını benimsemeniz de iyi olacaktır. Herkesin kot gömlek geldiği bir iş yerinde takım elbise ile dolaşmak beklenen etkiyi yaratmayabilir.

Yönetici pozisyonuna yükselmek için sadece çok çalışmak ve verilen her işi yapmak yetmez. Çünkü bu tip üst pozisyonlarda ekip içi iletişim, koordinasyon becerisi, özgüven, öne çıkabilme kabiliyeti, yönetim kabiliyetleri gibi çok sayıda fazla faktör de devreye girer. Çok çalışanlar ise genellikle bulundukları pozisyondan alındıklarında işler aksayacağı için pozisyon değişimine uygun değillerdir. Haliyle çok değil yeteri kadar çalışırken kendinizi diğer konularda da geliştirmeye çalışmalısınız.

Bazı kaynaklarda çok sayıda şirket deneyimine sahip olan bireylerin yükselişinin daha kolay olacağına dair bilgiler mevcut. Ancak bu konuda ipin ucunu kaçırmamak gerekiyor. Çünkü işinizin farklı firmalardaki halini görmüş olmanız size bir deneyim katmış olacaktır ancak hiç bir işveren her an başka bir şirkete kaçabilecek olan bir çalışanı yönetici yapmak istemez. Dolayısıyla en az iki üç yıl bir şirkette görev almadan başka bir şirkete geçiş yapmamanızı öneriyoruz. Deneyim ve sürdürülebilirliğin aynı anda olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.