İş Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İŞ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yayın Tarihi12 Mart 2018 | EĞİTİM

Hayatlarımızı idame ettirmek için bir gelir sahibi olmaktan başka bir şansımız maalesef yok. Şanslı ufak bir azınlık dışındakiler için ise bu geliri elde etmenin tek yolu iş hayatına girerek çalışmaktan geçiyor.

Her ne kadar bir iş sahibi olabilmek bile mutlu olmak için yeter sebep olmuş olsa da iş hayatında olanlar buna itiraz edeceklerdir. Peki işi ve hatta yeterli geliri olduğu halde yine de iş hayatından mutsuz olan bu insanlar neden mutsuzlar hiç düşündünüz mü?

Eğer düşünmediyseniz ve iş hayatına girecekseniz yahut yeni bir işe girmek istiyorsanız iş seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu sizin için cevaplamaya çalışacağız.

Daha yüksek maaş daha mutlu iş demek değildir

İş hayatına girecek olan dostlarımızın genelde yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi para kazanacak olmanın verdiği heyecanla en yüksek maaşları veren şirketlere yönelme dürtüsüdür. Ama ne yazık ki genellikle en çok parayı veren kurum muhtemelen en çok iş yoğunluğunu veya sorumluluğu çalışanlarına yükleyen kurumdur. Bu iş yükü de kısa zamanda paradan kaynaklı motivasyon ve mutluluğu ortadan kaldıracaktır.

İyi iş arkadaşları önemlidir

Eğer imkanınız varsa mümkün mertebe çalışmak istediğiniz şirkette daha önce çalışmış olan insanları bulun ve neden orada artık çalışmadıklarını öğrenin. Elbette bu her zaman en doğru bilgiyi vermeyecektir ancak en azından bir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Çalışma ortamı ve potansiyel iş arkadaşlarınız konusunda iyi şeyler öğrenmezseniz bir kez daha düşünün.

Kurumsal şirketler en iyi koşulları sunmayabilirler

Her zaman kurumsal şirketlere olan talep sıradan patron işletmelerinden daha fazladır. Ancak bu talebin kurumsal şirketlerdeki rekabeti körükleyerek daha fazla iş, daha az ücret ve daha kötü çalışma şartları olarak döndüğünü unutmayın. Patron şirketleri kimi durumlarda kurumsal şirketlerden çok daha iyi olabilirler. Bu biraz da talih meselesi.

Yaşadığınız şehri değiştirmek en iyi seçenek olmayabilir

Yaşadığınız yerde büyük şirketler mevcut olmayabilir, gelir seviyesi düşük olabilir veya kültürel etkinlikler az sayıda olabilir. Kısacası herhangi bir koşul yaşadığınız yerden daha iyi olduğuna inandığınız bir yere sizi heveslendirebilir. Ama yine de siz dikkatli olun. Pek çok açıdan heyecan duyarak sadece artı yönlerini gördüğünüz yerlerin sizin şehrinizde olmayan çok çeşitli sorunları olabilir. İşyerinizde mutlu olsanız bile diğer etkenler hayatınızın zehir olmasını sağlayabilir.

Bu maddelerin özellikle üniversiteden yeni mezun olmuş deneyimsiz arkadaşlarımıza ve diğer çalışanlara umarım faydalı olacaktır. Herkese iyi çalışmalar veya iş aramalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.