İş Hayatında Mutlu Olmanın Yolları

İş Hayatında Mutlu Olmanın Yolları

İş hayatının zaman zaman bizlere bir zulüm gibi geldiğini itiraf etmek gerekiyor. Zira her sabah aynı yere gitmek zorunda kalmak veya aynı işleri tekrar tekrar yapmak maalesef hayat enerjimizi alıp götürebiliyor. Buna bir de kötü iş arkadaşları, kötü patron veya stresli, ağır koşullar altında çalışmayı ekleyince, iş hayatında mutlu olmanın yolları sanki yokmuş gibi gelebilir. Fakat aslında bir kaç ipucu sizin için iş hayatının anlamını bile değiştirebilir. Biz de işe giderken yaşadığınız bu kötü ruh halinden kurtulmanıza yardımcı olacak bir kaç öneriyi bir araya getirdik.

İş hayatında bezginliği önlemenin en kolay yollarından bir tanesi, önemli, zor ve meşakkatli işleri sabahtan halletmek. Çünkü öğle yemeği sonrasında üzerinize düşen rehavet, bu tip zor işleri gerçekleştirmenizi daha da zorlaştıracaktır. Bunun yanında iş yerinde harcadığınız toplam vaktin yaklaşık olarak %20’sini kendinize ayırmanız, kısa sürede oluşabilecek iş bezginliğinin de önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Bazılarımızın çok düzenli ve nizamlı, bazılarımızın ise dağınık çalışmayı sevdiği bir gerçek. Halbuki çok dağınık bir düzende çalışmak bir süre sonra işlerin iyice karışması ve gözünüzde büyümesi ile sonuçlanacaktır. Bunun yerine işlerinizi güzel bir sıraya dizer, bulunduğunuz çevreyi de düzen içerisinde tutarsanız, daha moralli ve aktif bir şekilde çalıştığınızı siz de göreceksiniz.

Devamlı olarak fiziksel bir işin başında durmak yahut masabaşında oturmak bir süre sonra hem kas ağrıları çekmenize neden olacaktır hem de yavaşlayan kan akışı nedeniyle zihniniz de yorulacaktır. Bunun yerine işinize arada bir küçük molalar vererek biraz egzersiz hareketleri yapabilir, bir kaç dakika gözünüzü kapatarak kendinize rahatlık sağlayabilirsiniz. Bu ufak molalar iş yerindeki kaygı düzeyinizin de düşmesini sağlayacaktır.

İşten çıktıktan sonra işi işte bırakmak da mutluluğun sağlanması için önemli. Bunu yapabilmek için işten çıkmadan önce son yarım saatinizi yarın yapacaklarınıza dair bir planlama için harcayın ve çok mecbur kalmadıkça evde işinize dair herhangi bir şey düşünmeyin. Bazı işverenler maalesef çalışanlarına her an ulaşmak istiyorlar ancak işe girerken bu tip şeyleri net şekilde konuşmanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.