İş Hayatında Fedakarlığın Sınırı

İŞ HAYATINDA FEDAKARLIĞIN SINIRI

Yayın Tarihi19 Ocak 2018 | EĞİTİM

İş hayatının zaman zaman çok yoğun olabildiği ve bu nedenle fazla çalışmanın bize zarar verebildiği ortada. Ancak her ne kadar bütün patronlar biz bir aileyiz, burası sizin de eseriniz deyip dursalar da, aslında bu sözler, orada sadece maaşlı bir çalışan olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor ve çok bağlı olduğunuzu hissettiğiniz o aile ile bağınızın bir gün kolayca koparıldığını görmeniz de mümkün oluyor. Dolayısıyla kurumsal sadakatin önemine rağmen, bu sadakati fazla abartmamak gerekiyor. İş hayatında fedakarlığın sınırlarını sizler için biraz belirlemeye karar verdik.

Ailenizden Vazgeçmeyin!

Maalesef çalışanların en çok yaptıkları hatalar arasında, sürekli olarak mesaiye kalmak, evde rapor tamamlamak ve sürekli olarak kafada iş düşünmek gelmektedir. Halbuki ailenizle geçireceğiniz zaman, patronunuza harcadığınız vakitten çok daha değerli. Bir iş yerinden her an ayrılabilme ihtimaliniz varken, aileniz sürekli olarak sizinle olacak ve onlara ayıracağınız vaktin maddi değerini ölçmek mümkün değil. Ailenizi geçindirmek için çalışırken, her şeyin para olmadığını unutmayın.

Sağlıktan Daha Kıymetlisi Yok

Geç saatlere kadar çalışmak, erken kalkmak, iş stresi çekmek gibi şeyler maalesef sağlığımızı direkt etkiliyor ve günümüzde oturarak çalışanların sayısının giderek artması, beraberinde sağlık sorunlarını da getiriyor. İşlerinizi biraz daha az düşünerek ve endişelenerek, ayrıca oturarak çalışıyorsanız biraz ara vererek dolaşarak, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bazıları ise maalesef mesai saatlerinin bölünmemesi için doktora bile gitmiyor ve uzun vadede hastalıkların pençesine düşüyor. Hiç bir işin sağlığınızdan ve canınızdan olmanıza gerek yok, bu yüzden sınırı çekmeyi iyi bilmelisiniz.

Huzur ve Mutluluk

İş hayatında çok başarılı olabilir, kariyer basamaklarını çıkabilir ve çok para kazanabilirsiniz. Ancak bu imkanları esas hayatınıza dökemediğiniz zaman maalesef onların hiç bir değeri yok. Zira daha çok para kazanmak, hayatı daha çok yaşamak için gerekli. İşinizden dolayı kendinize ayırabileceğiniz hiç bir vaktiniz kalmadıysa, paralı ve yaşlı birisi olarak ölmeye hazır olun.

Dostlarınızı da Unutmayın

Sürekli olarak işleriniz yüzünden dostlarınızı erteliyor, onlarla sürekli olarak iş konuşuyorsanız, maalesef gittiğiniz yol yol değil. İş yeriniz ne kadar iyi olursa olsun, en nihayetinde orası bir iş yeri ve bu nedenle her şey ast-üst ilişkileri içerisinde ilerliyor. Bunun yerine gerçek arkadaşlarınıza vakit ayırmayı ve zor gününüzde yanınızda olan bu insanları mutlu etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.