İş Görüşmesinde Yapılan Hatalar

İŞ GÖRÜŞMESİNDE YAPILAN HATALAR

İş görüşmeleri hayatımızda büyük bir yer kaplıyorlar çünkü ailelerimizin onyıllar önce oldukları gibi 40 yıl boyunca tek bir şirkette çalışıp da daha sonra emekli olmayı pek de tercih etmiyoruz. Günümüzde iş dünyası çok daha hareketli ve dinamik bir gidişat sergiliyor ve bu da iş değiştiren kişilerin adedinin de artmasını sağlıyor. Lakin her iş değiştirdiğimizde bir iş görüşmesine girmek zorundayız ancak pek çok kişi iş görüşmesinde yapılan hatalar neticesinde yeni işini elde etmekte zorlanıyor. Sizler için kaçınmanız gereken bu temel hatalara bir değinmek istedik.

İş görüşmelerine gelen adayların en büyük hatalarından bir tanesi, başvurdukları şirket ve pozisyon hakkında gereken bilgilere sahip olmamaları. Pek çok kişi maalesef herhangi bir fikri olmadan görüşmeye geliyor ve bu da görüşme sırasında kişinin tam olarak ne istediğini aktarmasına engel oluyor. Halbuki doğru bir izlenim ve gerçek bir özgüven etkisi bırakabilmek için pozisyonlar hakkında ciddi bir bilgi sahibi olunmalı. Tabii ki gönderdiğiniz özgeçmişiniz de başvurduğunuz pozisyon ile uyum içerisinde olmalı.

İnternette iş görüşmesinde söylenmesi tavsiye edilen bazı kalıplar ve davranış tarzları bulunuyor. Fakat insan kaynakları yöneticileri de aynı kaynakları takip ettikleri için, adayların söyledikleri bu sözlere zaten hakimler. Dolayısıyla bu tip yapmacık ve kalıp sözlerin etkisi bir hayli gelip geçici oluyor. İnsan kaynakları yöneticilerinin her gün onlarca insanla bu konuda görüşmeler yaptığı için sizden daha deneyimli olduğunu unutmamalısınız.

Fazla bakım ve fazla bakımsızlık da iş görüşmelerinin en büyük handikapları arasında. Adayların çok fazla süslenmeleri ve derin dekolteler vermeleri yöneticileri pek memnun etmezken, erkeklerin ise fazla salaş olmaları dikkat dağıtıyor. Başvurduğunuz kuruma tam olarak uygun bir şekilde giyinmeniz ve ipin ucunu kaçırmaktan kaçınmanız gerekiyor.

Mülakatta çok fazla konuşmak ve sürekli sorular yöneltmek yanlış ancak hep susmak ve soru hakkını kullanmamak da bir sorun. Zira fazla konuşanlar biraz yapay bir hava bırakıyorlar ancak az konuşanlar ise pozisyon konusunda çok çekingen ve deneyimsiz bir hava bırakıyorlar. Konuşmanız gerektiği kadar konuşup sormanız gerektiği kadar sormayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.