İş Görüşmesi Stresi Nasıl Atılır

İŞ GÖRÜŞMESİ STRESİ NASIL ATILIR?

Yayın Tarihi21 Haziran 2016 | EĞİTİM

İş hayatına yeni adım atanlarda olduğu kadar bazen bu hayatta deneyimli olanlar bile maalesef zaman zaman iş görüşmelerinde yaşanan strese yenik düşebiliyorlar. Özellikle de biraz tez canlı olanların bu stres nedeniyle görüşmelerde çeşitli başarısızlıklar yaşadıkları da bir gerçek. İş görüşmenizden en büyük başarıyı yakalayabilmek için iş görüşmesi stresi nasıl atlatılır sorusunun cevabını da bilmek gerekiyor. Sizler için bu konuda yapabileceğiniz en basit şeyleri kısaca değerlendirdik.

İş görüşmelerinde stresin en büyük kaynaklarından bir tanesi uykusuzluk diyebiliriz. Pek çok kişi, bilhassa işsizken, uyku düzeni bozuk bir şekilde yaşıyor ve maalesef bu durum iş görüşmesine gidilen gün yeterince uyku alamamak gibi bir sonuç doğuruyor. Görüşmeden bir kaç gün öncesinden başlayarak kendinizi erken yatıp erken kalkmaya alıştırmalısınız. Gece rahat uyumak için gündüzden biraz yorulabilirsiniz.

Görüşmeye çok erken gitmek, ortamın sizi strese sokmasına neden olabilir ancak önceki günden mekanı araştırmak, kaç dakikada gidildiğini görmek, görüşme günü de yarım saat önceden o muhite gidip, görüşmeye 10 dakika kala içeri girmek, stresinizi yatıştırma konusunda size yardımcı olacaktır.

İş görüşmesi gününde çok ağır şeyler yemek, metabolizmanızın dengesini bozacaktır ve bu nedenle kesinlikle önerilmiyor. Ayrıca öğlen ağır yemeklerden kaçınmak için görüşmelerinizin sabah yapılmasını talep edebilir, böylece dinç bir kafayla ve hafif bir kahvaltıyla stressiz bir şekilde iş görüşmenizi gerçekleştirebilirsiniz. Zira gün içerisindeki diğer stresler, akşam saatlerine doğru görüşmenin stresini de arttırabiliyorlar.

İş görüşmelerinde sorulan soruların kalıpları aşağı yukarı bellidir. Önceki deneyimleriniz, şirkete neler katabileceğiniz, güçlü ve zayıf yanlarınız, eski işinizden neden ayrıldığınız, bu işten neler beklediğiniz gibi pek çok belli başlı soru insan kaynakları yetkilileri tarafından sorulur ve bu nedenle soruların cevaplarını zihninizden önceden bulundurmak, soru anında strese girmenize engel olacaktır.

İş görüşmesi sırasında çok dik oturmamanız gerekiyor ancak çok yayvan da olmamalısınız. Diken üstünde oturur gibi oturmak bir süre sonra karşı tarafın da dikkatini çekecektir ve bu nedenle stresli olduğunuzu gösterecektir. Ancak çok fazla rahatlık ve yayvanlık da ciddiyetsiz olduğunuzu düşündürecektir. Arkanıza hafifçe yaslanarak görüşmenizi tamamlamaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.