İş Değiştirmeye Karar Vermek

İŞ DEĞİŞTİRMEYE KARAR VERMEK

İş değiştirmeye karar vermek hayatta verilebilecek en zor kararlardan bir tanesi ve bu nedenle pek çok kişinin kararsızlıklar yaşadığını da biliyoruz. Kadınlar içinse durum daha da zor çünkü iş yerlerinde genellikle kadınlara karşı bir önyargı bulunduğu için yeni iş yerinde nasıl bir durumla karşı karşıya gelineceğini tahmin etmek de bir o kadar zor oluyor. Fakat iş değiştirme kararını vermeden önce dikkat etmeniz gereken hususlara bir göz atalım.

İş yerlerimizde zaman zaman bize ters olan şeylerden dolayı sorunlar yaşadığımız bir gerçek. Ancak bu sorunların genellikle üstesinden geliniyor ve her şey tatlıya bağlanıyor. Lakin çok sık aralıklarla sorunlar yaşamaya başladıysanız bu sorunların etkilerinden kurtulmanız da bir o kadar vakit alacaktır. Eğer bu sorunların etkileri artık normal işinize devam etmenize engel oluyorsa ve kendinizi bir türlü işe motive şekilde göremiyorsanız, bir iş değişikliğinin vakti gelmiş demektir.

Buna ek olarak aldığınız zam ve maaşınız da çok önemli. İşverenler sözleşmede yazmadığı sürece ve asgari ücretin altında kalmadıkça zam yapmak zorunda değiller ancak ülkemizde resmi enflasyonun %10’larda, gerçek enflasyonun ise %20’lerde gezdiğini dikkate alırsak, zam almadığınız her sene maaşınızın büyük bir kısmını kaybediyorsunuz demektir çünkü hayat daha pahalı hale gelirken sizin geliriniz artmıyor. 3 senedir zam almayan birisinin maaşının yarısının eridiği ise bir gerçek. Eğer siz de zam alamıyorsanız iş değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Bazı iş yerlerinde bir işçinin çıkması istendiğinde ona psikolojik baskı uygulanır ve böylelikle kişinin istifa etmesi beklenir. Bu sayede kıdem tazminatı gibi yüklerden kurtulan şirketlere hizmet etmek de pek kimsenin istediği bir şey değildir. Eğer siz de üzerinize baskı geldiğini, yazılı uyarılar aldığınızı görüyorsanız ve kıdeminiz henüz çok yüksek değilse, yani kaybedeceğiniz çok şey yoksa, bir an önce iş değiştirmeye bakmalısınız. Çünkü kıdeminiz arttıkça kaybınız daha yüksek olacak.

İşinizi seviyor olabilirsiniz ancak iş yerinizde kendinizi mesleğinizde geliştirecek bir ortam kalmadıysa, her şey bir rutine bindiyse ve olduğunuz yerde sayıyorsanız, belki de artık yeni ve sizi geliştirecek bir işe geçmenizin vakti gelmiş de geçiyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.