İş Başvurusunda Yapılan Hatalar Nelerdir

İŞ BAŞVURUSUNDA YAPILAN HATALAR NELERDİR?

Yayın Tarihi04 Haziran 2015 | EĞİTİM

Erkeklerin iş başvurularıyla genellikle hayatlarının daha erken bir döneminde karşılaşmaları nedeniyle bu konuda kadınlara göre zaman zaman daha önde olabildikleri bir gerçek. Ancak doğru iş başvurusu adımlarını gerçekleştirerek ve iş başvurusunda yapılan hatalardan uzak durarak iş bulma şansınızı çok daha arttırabilir, böylece geçiminizi sağlarken hayalinizdeki işi yapmak için kendi fırsatınızı yakalayabilirsiniz. Unutmayın ki başarılı bir işe alım süreci ilk olarak iş başvurusunda başlar ve işverenin ilk izleniminin iyi olması görüşmeler esnasında da onun size bakış açısını değiştirir.

İş başvurunuzu gerçekleştirirken, potansiyel işvereninizin sunduğu işe dair deneyim ve eğitimlerinizi öne almanız, sektörle alakasız deneyimleri geri plana iterek biraz daha kısa bir şekilde onlardan bahsetmeniz yerinde olacaktır. Pek çok kadın ve erkek maalesef aldığı tüm eğitim ve edindiği tüm deneyimleri aynı anda ve eşit önemde özgeçmişinde sunduğu için insan kaynakları tarafından olumsuz bir şekilde değerlendirilmektedir.

Pek çok yetkili, başvuran kişiye ulaşmak için e-posta yerine telefonunu kullanmayı tercih etmektedir. Eğer iş başvurunuza telefonunuzu girmez ve sadece e-postanızı bırakırsanız, maalesef size ulaşmaktan vazgeçen yetkililerle karşılaşmanız olası hale gelmektedir.

Elbette önceki işlerinizin tarih aralıklarını doğru bir şekilde girmeniz, bunun yanında işlerinizden ayrılma sebeplerinizi de mantığa uygun şekilde yazmanız gerekiyor. Aksi taktirde çelişkiler ve açık noktalarla dolu bir başvuru, maalesef işverenin dikkatini çekecektir ve olumsuz geri dönüm almak mümkün olacaktır.

Doğru fotoğraf çekimi de başvuruda yapılan hatalar arasında. Bazı meslekler biraz daha doğal çekilmiş vesikalıkları yahut reklamcılık gibi sektörler sıradışı fotoğrafları bekler durumda olabiliyorlar. Hangi sektöre başvuruyorsanız ona uygun bir fotoğrafı CV’nize eklemeyi, bunun yanında başvurunuzun genelini de aynı konsepte uygun bir şekilde gerçekleştirmeyi unutmayın.

Yazım hatalarının varlığının kendinizi ifade etmekte sıkıntılar yaşadığınız düşüncesini doğurabileceğinizi de akıldan çıkarmayın. Bu nedenle yazım hatalarınızın olduğunu düşünüyor ancak bunları bulamıyorsanız, bu konuda deneyimli tanıdıklarınızdan destek isteyerek hatasız bir CV ile ön yazı göndermeye dikkat etmelisiniz. Kendinizi en iyi şekilde anlatabildiğiniz zaman başvuru yaptığınız kurumların sizin hakkında daha iyi düşünceler içerisinde olacaklarını da göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.