İş Başvurusunda Hobilere Ne Yazılır

İŞ BAŞVURUSUNDA HOBİLERE NE YAZILIR?

Yayın Tarihi29 Kasım 2016 | EĞİTİM

İş başvurusu yapmak öyle küçük görülecek bir şey değildir ve bu nedenle başvurularınız için hazırladığınız özgeçmişinizde bulunan her noktayı özenle ve dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Pek çok kişi her ne kadar eğitimi ve kariyeri konusunda gerekli bilgileri en iyi şekilde doldurmayı kendine alışkanlık edinmiş olsa da, özgeçmişin diğer alanlarında pek o kadar dikkatli olmuyor. İş başvurusunda hobilere ne yazılır sorusunun cevabı da hobiler gibi özen gösterilmeyen bir bölüm hakkında neler yapmanız gerektiğini gösterecektir. Sizler için bu konuya biraz değinmeye çalıştık.

Özgeçmişlerdeki hobi bölümlerine genellikle kitap okumak, bisiklet sürmek, film ve dizi izlemek gibi hobiler yazılır ve bunun işverende yarattığı etki sizin bir hobinizin olmadığıdır. Zira bunların hepsi milyonlarca defa başkaları tarafından bu şekilde yazılmıştır ve işverenler hep aynı şeyleri gördükleri için sizin diğerlerinden ayrı olmadığınızı düşüneceklerdir. Halbuki iş başvurularında diğer insanlardan ayrılmak ve öne çıkmak en değer verilen şeylerden bir tanesidir.

Hobiler insanların hayatlarının ve karakterlerinin bir parçasıdırlar ve eğitim, kariyer gibi bilgiler işverenlere sizin hakkınızdaki bu ince detayları sunmazlar. Dolayısıyla hobiler bölümünü doğru ve etkili bir şekilde doldurmak ilk amacınız olmalı. Bu bölümü doldurmak için doldurmak ise kesinlikle kaçınmanız gereken şey.

Hobileri doldururken ilgilendiğiniz konuları biraz daha özelleştirmelisiniz. Örneğin, kitap okumak yerine dünya klasiklerini okumak, bisiklet sürmek yerine ne tür bir bisikleti hangi parkurlarda sürdüğünüzü belirtmek, herkesin pek de ilgilenmediği ilgi alanlarınız varsa bunlara detaylı bir şekilde değinmek gerek. Kitap okumak yazan birisi ile bilimkurgu edebiyatı ile ilgilenmek yazan bir kişi arasında işveren gözünde büyük bir fark olacaktır. Tarih, coğrafya, uzay bilimleri, motorlu araçlar gibi pek çok alanda bu tip özelleştirilebilir ifadeler kullanarak o alanlara dair detaylı bilginizin olduğunu gösterebilirsiniz.

Lakin hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir konuyu özgeçmişinize sakın yazmayın. Belki karşınızdaki insan kaynakları yetkilisi size o alana dair bir soru soracak kadar yetkin olmayabilir ancak yönetim kademelerinde birisinin sizinle aynı hobilere sahip olması halinde konuya dair sizinle sohbet etmek istemesi mümkün olabilir ve bilginiz olmadığı ortaya çıkarsa kariyerinizde bir sorun haline gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.