İş Arkadaşlarıyla İyi Geçinmek

İş Arkadaşlarıyla İyi Geçinmek

İş arkadaşları konusu insan hayatının en tereddütlü konularından bir tanesidir çünkü bazıları iş arkadaşlarıyla gereğinden fazla samimiyetin tehlikeli olduğunu düşünürken, bazıları da tam tersi şekilde çalışanların bir arkadaş grubu olmasından hoşlanır. Patronlar ise genelde çalışanların çok samimi olmasını istemezler çünkü bu durum çalışanların toplu halde patrona karşı durmaları ile sonuçlanır. Ancak bir gerçek var ki, iş arkadaşlarıyla iyi geçinmek sağlıklı bir çalışma ortamı için en elzem koşullardan bir tanesi.

Bu konuda çeşitli araştırmalar da mevcut ve bu araştırmaların bazıları binlerce kişi ile gerçekleştirilmiş. Araştırma sonuçlarına göre, iş arkadaşlarıyla ilişkileri düzgün olan bireylerin, hem fiziksel hem de ruhsal anlamda çok daha sağlıklı bir yapıya sahip oldukları görülüyor. Kötü bir iş arkadaşlığı ortamında bulunanlar ise stres kaynaklı problemlerle daha fazla karşılaşıyorlar ve işlerinden bıkkınlık duyma eğiliminde oluyorlar. Bu yüzden iş arkadaşlarınızla iyi geçindiğiniz bir ortamda bulunmanın hem kariyer hem de bireysel sağlık açısından çok önemli olduğunu yeniden belirtmek gerekiyor.

Ancak bazı noktalarda oldukça ilginç sonuçların ortaya çıktığı da bir gerçek. Zira bu araştırmalar sonucunda kadınların iş ortamındaki değişikliklerden sağlık anlamında daha az etkilendikleri gösteriliyor. Yani iyi veya kötü bir arkadaşlık ortamında çalışan kadınlar, erkekler kadar bundan etkilenmiyorlar ve çalışmaya devam edebiliyorlar. Bunun sebebinin ise kadınların hali hazırda iş yerlerinde dışlanmaya alışmaları olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla erkek egemen kültürlerde çalışan kadınlar kendilerini iş yerindeki sosyal ortamdan biraz daha fazla ayırabilmeyi başarıyor ve işlerine odaklanıyorlar.

İş arkadaşları arasındaki ilişkinin nasıl olacağı ise genellikle yöneticilerin tavırları ile belirleniyor. Bazı yöneticiler çalışanlar arasındaki rekabeti ve çatışmayı körükleyici bir insan kaynakları politikası takip edebilirken, bazıları ise herkesin uyum ve anlaşma içerisinde çalışmasını tercih ediyorlar. Bu nedenle liderlerin tavrı kimin nasıl davranacağı hususunda belirleyici olabiliyor. Çalışanlar arasındaki yarışı hızlandıracak ödüllendirme politikaları izleyen liderler ise çalışan ilişkilerinin farkında olmadan daha kötüye gitmesine neden oluyorlar.

Dolayısıyla iş hayatında bıkkınlık ve sıkılganlıklar yaşayanların bunun her zaman işlerinin niteliği ile ilgisi olmayabileceğini dikkate almaları ve iş arkadaşlarıyla olan ilişkilerine de bir göz atmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.