IPL Lazer Epilasyonun Yan Etkileri

IPL LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİLERİ

Lazer epilasyon teknikleri onlarca yıllardır güzellik uzmanları tarafından uygulanıyor ve böylece biz kadınların kıllar, tüyler gibi dertlerden kurtulmaları sadece bir kaç seans alıyor. Temelli ve uzun vadeli olarak istenmeyen tüylerden kurtulmamıza yardımcı olan bu epilasyon tekniklerinden yeni bir tanesi ise IPL epilasyon olarak ortaya çıkmış durumda. Ancak maalesef klasik lazer epilasyon tedavilerinin aksine tenle direkt temas eden bir uygulama olması, IPL epilasyonun yan etkileri var mı sorusunu da akıllara getirmekten geri durmuyor.

IPL lazer epilasyon yöntemi, aslında temel olarak cilde herhangi bir zarar vermiyor. Zira uygulamanın yapılması esnasında özel bir jel kullanılıyor ve aletin direkt olarak sert cilde ulaşması engelleniyor. Fakat diğer lazer epilasyon uygulamalarının aksine sadece kılları ve köklerini hedef almayan IPL epilasyon, biraz daha cildin alt tabakalarına nüfuz ediyor ve böylece daha etkili bir tüylerle mücadele imkanı sunuyor.

IPL epilasyonun zararları ise temelde bazı kurallara uyulmaması neticesinde ortaya çıkabiliyor ve ciltte yanıklar, hasarlar, izler gibi sorunlarla kendini belli ediyor. Ancak operasyon öncesi, esnası ve sonrası için belirlenmiş olan tüm kuralların harfiyen yerine getirilmesi bu sorunların ortaya çıkmamasına yardımcı olacaktır.

Operasyondan önce herhangi bir şekilde kıl alma işlemi uygulamamanız, ancak kıllarınızın da çok uzamamış olması en dikkat edilmesi gerekenlerden. Bunun yanında yaz mevsimlerinde bol güneş gördüğümüz için işlemin tercihen kışın uygulanması, ayrıca işlemden önce solaryum gibi operasyonların yapılmaması da cildin en sağlıklı bir şekilde tüylerden arındırılabilmesi için gerekli. Özel olarak son altı ay içerisinde Roaccutane adlı ilacı kullanmış olanlar üzerinde de IPL epilasyon işleminin uygulanması zararlardan dolayı önerilmiyor. Ayrıca işlem esnasında kullanılması gereken koruyucu jelin uygun bir şekilde cilde sürülmesi de işlemin zararlarını minimuma indirmek için gereklilikler arasında.

IPL epilasyon işleminin ardından cildinizde bir süreliğine hafif kızarıklıklar ve yanmalarla karşılaşabilirsiniz. Ancak işlemden sonra en azından bir ay boyunca güneşten uzak durmalı, illa ki dışarı çıkmanız gerekiyorsa yüksek korumalı güneş kremleri ile kendinizi korumalısınız. Banyo esnasında çok sıcak sudan uzak durmak, kısa zaman içerisinde keselenmek ve tüy alma yöntemlerini işlem uygulanmış bölgelere uygulamamak ise dikkat edilmesi gereken diğer adımlar arasında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.