İnternetten Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır

İNTERNETTEN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ NASIL YAPILIR?

İnternetten alışveriş yapmak son senelerin en popüler trendleri arasında ve daha uzun bir süre bu alışkanlıktan vazgeçecek gibi görünmüyoruz. Çok çeşitli ürünleri kolayca bulmamız, en uygun indirimleri yakalamamız ve ürünleri ayağımıza kadar getirtebilmemiz ise tabii ki bunun en avantajlı yanları arasında yer alıyor. Ancak internetten güvenli alışveriş nasıl yapılır sorusu da akılları kurcalamaya devam ediyor. Çünkü sağdan soldan duyduğumuz pek çok dolandırıcı hikayesi, biraz gözümüzü korkutuyor. Sizler için en dikkat edilecek bir kaç noktaya parmak basmaya karar verdik.

Güvenli Online Alışveriş Sitelerini Tercih Edin

İnternetten alışverişin en önemli güvenlik kuralı, doğru web sitelerini tercih etmek. Pek çok dolandırıcı maalesef kullanıcıları çok düşük fiyatlarla kendine çekmeye çalışıyor ve daha sonra ürünü göndermeme gibi durumlarla karşılaşmak mümkün hale geliyor. Bu nedenle elinizden geldiğince bilinen, insanların tercih ettiği ve sosyal medya hesaplarından da insanların sorunlarına yardımcı olmaya çalışan alışveriş sitelerini tercih edin.

İnternet tarayıcınızın adres çubuğunda, http:// ya da https:// gibi bir adres bilgisi varsa, buralardan alışveriş yapmanızı da önermiyoruz. Adres çubuğunda üzeri çizili olmayacak şekilde https:// yazmalı. Bu yazı, alışveriş yaptığınız sitenin güvenli bir bağlantı kurduğunu bizlere gösteriyor.

Bilgisayarınızı Tehditlere Karşı Koruyun

Pek çok kredi kartı hırsızı, virüsleri kullanarak kullanıcıların bilgisayarlarından girdikleri bilgilerin kendilerine aktarılmasını sağlıyor. Bunun önüne geçebilmek için tercihen ücretli ve banka hesabı korumasını da içerisinde barındıran bir antivirüs kullanmanız, alışverişlerinizde korunmanıza yardımcı olacak. Avast ve bir kaç antivirüs şirketinin bu özelliği sağlayan güvenli internet bankacılığı destekli programları mevcut. Ücretsiz tarayıcılar ise maalesef sadece bir kaç temel konuda koruma sağlamakla yetiniyorlar.

Sanal Karttan Faydalanın

Bankanızın internet şubesine giriş yaptığınızda, sanal kart adlı bir seçeneği siz de göreceksiniz. Sanal kart sayesinde internet alışverişlerinizde gerçek kartınızın binlerce liralık limitini kullanmanıza da gerek kalmıyor. Sanal karta tanımlayacağınız bir kaç yüz lira internet alışverişlerinde işinizi görecektir. Ayrıca bu kartı dilediğiniz an kullanıma kapatabildiğiniz için kart bilgileri çalınsa bile herhangi bir maddi zarara uğrama ihtimaliniz oldukça az olacaktır. İnternetten alışverişin en altın kuralı sanal kredi kartı diyebiliriz.

Kapıda Ödeme Kullanın

Kapıda ödeme seçeneği, siparişinizin parasını direkt olarak ürün size geldiğinde ödemenize olanak tanıyor. Böylelikle ürünün paketinde veya kendisinde bir sorun görürseniz, direkt olarak reddedebiliyor, ödemeyi geri alma gibi sorunlarla da uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.